Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/79541/virtual) in /data/web/virtuals/79541/virtual/www/wp-includes/blocks.php on line 532
Památník Viléma Mrštíka v Helenčině údolí – Boleradice

Památník Viléma Mrštíka v Helenčině údolí

Byl obohacen o sousoší  Helenky a Viléma i jeho včelařství. Je to žulový kolos z mrákotinského lomu, vážící 5 tun, autorem je kamenosochař pan Šebesta ze Světlé nad Sázavou. Podařilo se nám uskutečnit to, co se zdálo téměř nemožné a za přijatelné náklady. Celkem toto dílo stálo cca 80 000,- Kč. 50 000,- Kč zaplatil městys Boleradice a cca 30 000,- Kč zaplatil Techstport Boleradice.  Milým překvapením se stalo jeho příznivé přijetí návštěvníků, kterých utěšeně přibývá.

Obohacený památník si tak žije svým životem a poutá příchozí svojí výhodnou polohou, vzhledem, náplní a v  neposlední řadě vzornou údržbou. Naplňuje se tak záměr se kterým jsme jej začali budovat. Je na katastru městyse Boleradice, tedy zviditelňuje nejen náš městys, ale celé okolí.  Bude přitahovat i nadále turisty, pokud se podaří jej dále obohacovat a dokončit.

Dokonce se vyskytly připomínky, že nebylo provedeno slavnostní odhalení. Slavnostní  položení základního kamene jsme provedli, z čehož jsme měli rozpačité dojmy, z minimální účasti místních lidí a vůbec z celkového zájmu. Máme za to, že není potřeba každé nové rozšíření památníku nově odhalovat  a tím zbytečně utrácet finanční prostředky. A ten hlavní důvod.   Památník není zdaleka dobudovaný a v takovém stavu, aby splnil naše představy, aby měl co říci co největšímu počtu návštěvníků, aby přitahoval a uspokojoval návštěvnickou veřejnost.

To podstatné je  tady, Vilémův jilm a jeho vylepšený úl včetně sousoší, konečný stav to však  není..

Jaké jsou naše plány?   Vybudování Vilémovi stezky, tedy určité propojení míst v našem okolí s Mrštíky prostřednictví informačních tabulí s těmi obcemi a městy, kteří by o to měli zájem, včetně podílu na nákladech. Instalace tzv.“ Včelařské abecedy“, tedy informačních panelů, zejména pro mládež a nevčelaře. Osazení dalších demonstračních úlů, ukázek starých a současných. Zbudování květinových záhonů před sousoším, popisy vysázených dřevin,částečné oplocení.

A to nejpodstatnější. Široká propagace s propojením na celostátní informační prostředky (tisk, publikace, mapy, průvodci) a za tím účelem vydat propagační skládanku, případně pohlednice.

Kdyby se našli alespoň nějací pomocníci, dokončovací práce by pokračovaly rychleji. Pokud by se zvládly do jara, pak je možné v polovině května, kdy je  výročí narození Viléma, uskutečnit pro veřejnost akci např. Mrštíkovské setkání apod. Tyto a jiné  akce může pořádat v tomto prostoru kdokoliv.   Tedy práce hodně, ale nebudujeme to pro sebe, budujeme to ve prospěch naší obce.

Výbor Techsportu Boleradice