Boleradičtí Šohaji se ukázali!

Boleradice 15. 12. 2016 – Vloni pro ně nafotily folklorní kalendář jejich partnerky, letos se na oplátku před objektiv postavilo sedm šohajů. Dvanáct míst v okolí Boleradic spojili s dvanácti lidovými písněmi a vznikl kalendář. Zájem a ohlas „šohaje“ překvapil – z původních pár výtisků pro jejich milé se stal větší náklad, aby uspokojili příznivce folkloru a místní patrioty.

Luke, Martin, Benjamin, Kořalix, Alan, Votyn a Hrubec – to jsou přezdívky těchto „sedmi statečných“, kteří se kvůli focení kalendáře oblékli do kroje a na některých snímcích z něj také svlékli. V profesním životě můžete na šohaje narazit jako na „ajťáka“, webmastera, zvukaře, řidiče či studenta. Spojil je jejich zájem o folkor, který má v Boleradicích stále živou tradici. A tak například Luke léta působil v boleradické chase, Martin hraje v dechovce a Hrubec se účastní soutěží ve verbuňku a Benjamin je současným boleradickým stárkem.

„Skoro všichni jsme byli vedeni k folklóru už od malička díky dětskému tanečnímu souboru Polehrádek, který působí v místní základní škole. Když jsme se pak potkali v místní chase, zjistili jsme, že nás všechny spojuje jedna věc – láska k folklóru a místnímu kroji. Takže v našem kroji nechybíme na místních hodech, přespolních zábavách, na pouti v Žarošicích při zlaté sobotě nebo na verbířských soutěžích. Samozřejmě že nás potkáte na krojových plesech, kroj oblékáme i ve svátky, jako jsou Velikonoce nebo třeba na koledování na Štěpána,“ říká Lukáš Horák alias Luke.

Na počátku nápadu udělat folklorní kalendář byl vánoční dárek. „Naše kamarádky a přítelkyně nám před dvěma lety daly na Vánoce kalendář, kde byly vyfocené v krojích. Moc se nám to líbilo a chtěli jsme jim to oplatit. Pečlivě jsme naplánovali téma každého snímku – vždycky je spojený s nějakou lidovou písní a zároveň činností typickou pro daný měsíc,“ říká Lukáš Horák.  Focení nakonec zabralo dva roky. „Zkoordionovat sedm šohajů a jednoho fotografa s počasím a ročním obdobím bylo těžké. Navíc musíme připočíst nečekané události, jako že si Hrubec dvakrát zlomil nohu během devíti měsíců,“ dodává Luke.

Šohaji se s připravovaným kalendářem nejdříve pochlubili několika kolegům a známým, kteří jim s přípravou pomáhali. Překvapilo je, jak velký je o tento kalendář zájem, a rozhodli se jej proto nabídnout všem zájemcům. K dostání bude na webu www.sohaji.cz nebo na ÚM Boleradice.