V Boleradicích se hrálo, i když byla kalamita

BOLERADICE (ema) – O víkendu se v boleradickém divadle konala hned tři představení. A to i přes nepřízeň počasí. Na páteční večer připravili místní ochotníci další reprízu úspěšného Cikánského barona. Těšili se na diváky, kteří si rezervovali vstupenky několik týdnů předem. Jenže sníh zrušil všechny plány. „Diváků místo sto padesáti přišla jen pětina. Ani to ale neubralo hercům na elánu a celé představení zahráli. Za to také sklidili ovace ve stoje a diváci si užili několik přídavků krásných melodií této operety," popsal páteční atmosféru Jiří Janda.
Sobotní odpoledne a večer pak patřilo v rámci Jarního předplatného Ořechovskému divadlu. Jejich představení Babička v trenkách aneb Aprílová komedie nabídlo bláznivý vaudeville zasazený do konce dvacátých let minulého století. Autor scénáře a režisér v jedné osobě, Vlastimil Peška uvádí: „Vůně dvacátých let, foxtrot, zajímavá a výrazná móda, art deco a komikové němého filmu, ale i scénáře českých operetek, ve kterých se bláznivé fantazii nekladly překážky, to vše bylo inspirací pro napsání Babičky v trenkách."
Ve výstavbě bláznivého děje je použito starého a osvědčeného komického prvku, tedy převleku muže za ženu. V jednom okamžiku se na jevišti dokonce střetli čtyři muži, které donutila vzniklá situace k nucenému převleku za ženy. Naopak jedna z hlavních ženských postav použila pro vyřešení vzniklých svízelí převleku mužského. Hudba inspirovaná foxtrotem, valčíkem a melodikou starých kupletů dodala ději komedie, která se odehraje během jediného aprílového dne, kolorit zvoleného žánru – tedy vaudevillu. K vidění bylo dokonce stepařské číslo v podání Heleny Peškové.
Divadelní víkend ještě doplnila prodejní výstava šál a kravat z ručně malovaného hedvábí. Autorkou byla módní návrhářka a malířka Eva Urbánková.

Břeclavsko 13.1.2010