Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/79541/virtual) in /data/web/virtuals/79541/virtual/www/wp-includes/blocks.php on line 532
Boleradická divadelní čtyřčata – Boleradice

Boleradická divadelní čtyřčata

Sobotní premiéra ukázala jinou tvář ochotníků. Čtyři příbéhy pobavily i donutily k zamyšlení
MICHAL ŠUPÁLEK
Boleradice – Zdaleka ne tak ošklivá, jak se původně zdálo. To není charakteristika, ale název nové hry boleradických ochotníků. Pro divadelní soubor bratří Mrštíků zcela netypické, s obsazením pouhých šesti herců. V sobotu večer měla premiéru na prknech jejich domovského divadla. „Hra, kterou uvidíte, má poněkud zvláštní strukturu. Zvláštní v tom, že jsou to de facto čtyři aktovky. Dá se říct, že ten dnešní porod nového dítěte, jehož jsem momentálně asistentem, je vlastně porodem čtyřčátek," přivítal diváky předseda divadelního spolku Stanislav Svoboda.
Čtyři samostatné povídky v představení dramatika Oldřicha Daňka spojuje téma vztahu muže a ženy v průběhu času a historických situacích. Na jevišti se navíc kromě průvodce dějem objevují v daném příběhu vždy jen dvě reálné historické postavy. Autor je staví do situací, ve kterých se odhalují jejich vzájemné city.
„Je to určité vybočení. Není to hra typická pro boleradickou dramaturgii," přiznal jeden z hlavních tahounů souboru Zbyněk Háder. „Přišli jsme s tím my jako herci. Chtěli jsme ukázat, že boleradický soubor nemusí být stále spojován s hudebními nebo velkoformátovými divadly. Že umíme udělat i jiný typ divadla pro náročnějšího diváka, kde se více projevuje herecká práce," vysvětlil.
Režie se ujala první dáma boleradického divadla, které patří k nejlepším ochotnickým scénám v republice, Alena Chalupová. „Je to vlastně vůbec poprvé, co jsem si hru nevybrala sama. Jsem zvyklá na inscenace s velkým obsazením, tato téměř komorní hra byla pro mě něčím úplně novým," přiznala Chalupová.
Na jevišti postupně excelují Iva Kahounová, Ilona Pelikánová, Jiří Brabec, Juraj a Zbyněk Háderovi a v roli průvodce Jan Koráb. Obě dámy a také Háder dokonce dokázali vdechnout život dvěma naprosto různým postavám.
„Doufám, že se mně přesun z pozice trochu ztřeštěného písaře z Flander do role husitského vojevůdce Prokopa Holého podařil. Je na to poměrně krátká doba, abych se převlékl a všechno si nachystal. Herecky to ale vzhledem k odlišnosti obou postav není až takový problém," pousmál se divadelník z Hustopečí. Takovou sezónu jako letos prý nepamatuje. „V listopadu jsem měl jednu premiéru, další ted’v prosinci a v březnu nás v Boleradicích čeká další – Babička. Už na tom děláme. No a další premiéru mám mít v červnu. Je to zvláštní sezóna, nejnáročnější, jakou jsem kdy zažil," přiznal Háder.
Přestože bylo v sobotu divadlo vyprodáno, řada sedadel nakonec zůstala prázdných. Kvůli sněhové kalamitě. Diváci, kteří přišli, ale ocenili výkony herců velkým aplausem. Stejně jako při nedělní repríze.

Letos ještě zahrají Boleradičtí hru Zdaleka ne tak ošklivá, jak se púvodně zdálo v úterý 29. prosince v 17 hodin odpoledne. Určitě ale ne naposledy. Chtějí s ní totiž zkusit štěstí i na nejbližší krajské přehlídce, kde by rádi ukázali jinou tvář boleradického divadla.
Fotogalerie a video
na www.breclavskydenik.cz

Nový život 23.12.2009