Boleradičtí ochotníci chystají další premiéru

BOLERADICE (t) – Patrně poslední premiérou letošního roku na ochotnických prknech tohoto regionu je nová inscenace boleradického divadla Zdaleka ne tak ošklivá, jak se původně zdálo. Autor hry Oldřich Daněk ve čtyřech příbězích v průběhu času a historických situací ukazuje, jaký může být vztah mezi mužem a ženou. Inscenaci, která má premiéru v sobotu 19. prosince, nastudovali herci pod režijním vedením Aleny Chalupové.
„Nebyl to vlastně můj nápad ale nápad samotných herců, kteří za mnou přišli s touto hrou," prozrazuje proč právě tato inscenace režisérka Alena Chalupová. „Je to vlastně vůbec poprvé, co jsem si hru nevybrala sama. Musím ale říct, že jsem od Daňka viděla několik her, mám doma jednu jeho knížku a docela se mi tento autor líbí. Takže jsem nakonec roli režisérky přijala."
Ve čtyřech samostatných příbězích vystupují vždy pouze dvě postavy, muž a žena. Všechno jsou to reálné historické osoby a Oldřich Daněk je staví do situací, ve kterých se odhalují jejich vzájemné city. Zajímavostí boleradické inscenace Je fakt, že v těchto rolích uvidí divák celkem pět herců, kteří žijí v pěti různých městech – Boleradicích, Hustopečích, Brně, Plzni a Praze. To musí být pro režisérku určitě velmi náročné? „Oni jsou ale všichni z jednoho spolku, hrají i v jiných inscenacích a tak jsou často v divadle," nepřipouští si problém režisérka Chalupová. „Takže to nebylo zase tak těžké. Ale na druhou stranu někdy jo. Muselo se totiž zkoušet hlavně o víkendech nebo o svátcích." Na scéně se postupně vystřídají Iva Hrabcová, Ilona Pelikánová, Jiří Brabec, Juraj a Zbyněk Háderovi. V roli průvodce inscenací se představí další ze zkušených boleradických herců Jan Koráb. „Pro všechny to bylo velmi těžké. Každý tam má hodně textu, někteří hrají i ve dvou příbězích. Já sama jsem zvyklá na inscenace s velkým obsazením a tato téměř komorní hra byla pro mě něčím úplně novým. Musím ale pochválit všechny herce, kteří jsou vesměs velmi zkušení a byla radost s nimi spolupracovat. Často stačilo jenom náznačit a oni si spoustu věcí udělali sami," skládá poklonu účinkujícím Alena Chalupová.
Nová hra boleradických ochotníků bude zřejmě něčím zcela novým v jejich repertoáru. Po velkých úspěšných inscenacícl Noc pastýřů či Cikánský baron je to zajímavý dramaturgický počin, který ukazuje na žánrovou pestrost souboru. A co by mohl, podle Aleny Chalupové, divák na této hře nejvíce ocenit? „Zajímavý může být obsah čtyř příběhů které se odehrávají v různých historických etapách. Všechny maj totiž společné téma – vztah mezi mužem a ženou. A to je vždycky  lákavé," vzkazuje všem ďivákům režisérka Alena Chalupová.
Premieru inscenace Zdaleka ne tak ošklivá, jak se původně zdálo mohou diváci vidět v sobotu 19. prosince v 19.30. První reprízy pak o den později v 15 hodin a v úterý 29. prosince v 17 hodin v boleradickém divadle.

Břeclavsko 16.12.2009