Radní jezdí hrát divadlo až do Vídně

MICHAL ŠUPALEK
Hustopeče – Šestá role v této sezóně. To je vizitka, kterou se nemůže pochlubit ani leckterý herecký profesionál. Hustopečský ochotník Zbyněk Háder ovšem ano. Jedno, z představení navíc nacvičil ve Vídni, kam každý týden poctivě jezdil. V Moliérově Zdravém nemocném hraje ústřední postavu měšťana Argana. „Všechno to začalo už před rokem a půl, kdy českému divadlu ve Vídni necelý týden před premiérou zkolaboval herec. Nemohli sehnat nikoho na záskok a hrozilo, že budou muset představení zrušit," rozpovídal se Háder.
Předsedkyni spolku Vlastenecká omladina, který udržuje uprostřed Vídně už sto dvacet let při životě češtinu, Annu Vad’urovou, tehdy napadla spásná myšlenka. Napsala název připravované hry Past na myši do internetového vyhledávače a zjistila, že ji hrálo boleradické divadlo. Našla si kontakt na režiséra Merlíčka a odtud už byl jen krůček k Háderovi, který hrál právě hIedaného seržanta Trottera. ,,Hned další den mě odvezli do Vídně a tam jsem zůstal až do sobotní premiéry. Text, který byl ze třetiny jiný, jsem. se učil dopoledne v hotelu. V divadle jsme pak zkoušeli ‘denně až do noci" vzpominal Hdder na horké chvilky.
Všechno nakonec dobře dopadlo a on navázal s krajany zapálenými do českého divadla bližší spolupráci. Od té doby pomáhá „českým" Vídeňanům například s vyhledáváním textů. Před časem ho navíc režisér Zdeněk Homolka, který je podepsaný pod scénami všech světových muzikálů ve Vídni, oslovil s další nabídkou spolupráce. „Vyhlédl si mě pro novou hru Vlastenecké omladiny, Moliérovu komedii Zdravý nemocný. Nabídl mi hlavní roli," pokyvoval hlavou třiačtyřicetiletý radní města Hustopeče.
Pro Hádera to znamenalo jednou týdně sednout do auta a vyrazit na zkoušku. Do Vídně. ,,Bylo to náročně, navíc je to moje už šestá inscenace v této sezóně. To už je vážně moc. Bylo mně ale hned jasné, že je nemůžu zklamat. Je to zvláštní soubor lidí, kteří milují české divadlo a mnoho mu obětují. Nešlo jim říct, že to nevezmu. Cítil jsem to trochu jako povinnost," svétil se otec rodiny.
Po nékolika zkouškách si VIasenecká omIadina i s Háderem odbyla v polovině listopadu v divadelním sále v jediné české škole ve Vídni úspěšnou premiéru. Dokonce ji pro připravovaný dokument natáčela i rakouská televize. Poslední víkend zahráli potomci Čechů a emigranti Moliéra také v Kroměříži.
,,Jsme rádi, že Zbyňka Hádera máme. Náš soubor velmi obohatil a pozvedl. Jsme tady osamocení, takový česky ostrůvek ve Vídni. Boleradické divadlo je na mnohem vyšší úrovni, takže jsme tím velice získali. Neprodáme ho ani za nic," smála se předsedkyně divadelního spolku Vlastenecká omladina Anna Vaďurová.
Pro kmenového člena boleradického souboru má jenom slova chvály. ,Je nesmírně zapálený a divadlu rozumí. Učíme se od něj zodpovědnosti, neexistuje, aby neuměl. Je to pro nás velký přínos a osvěžení. Počítáme, že spolupráce s ním bude pokračovat i v dalším roce," věří Vaďurová.
 

Nový život 26.11.2009