Cikánský baron v Hustopečích, Kyjově a Městečku Trnávka

Cikánský baron je zřejmě žádaný "vývozní artikl" boleradických ochotníků. Po úspěšném vystoupení na přehlídkách v Sázavě, ve Vysokém nad Jizerou a také v Hustopečích vyráží na další štace. První bude pro diváky v Kulturním domě Kyjov v pátek 20. listopadu v 19:30. Po několika peripetiích s volným termínem vystoupí na tamní přehlídce X. Kyjovský divadelní podzim.  Hned na to následuje zájezd do Městečka Trnávka v neděli 22. listopadu. Diváci a tamní divadelní spolek vzpomínají na loňské boleradické představení Noc pastýřů. Termín představení Cikánského barona domlouvali pořadatelé z Trnávky už na jeho dubnové premiéře a tak se diváci mají na co těšit odpoledně v neděli v 16:00.

jj

 

Z HUSTOPEČSKÝCH LISTŮ

Sousedské divadlo přilákalo diváky

HUSTOPEČE (had) – Výborná dramaturgie a velký zájem diváků byly hlavní trumfy letošní nesoutěžní divadelní přehlídky Šmardovo sousedské divadlo v Hustopečích. Přestože se jedenáctý ročník festivalu nerodil snadno, patřil k nejúspěšnějším v historii. Během čtyř festivalových dní mohli diváci vidět tři představení pro dospělé a jednu pohádku.

„Čtrnáct dní před zahájením festivalu nám nejdříve změnil a potom zcela odřekl své vystoupení DS Břetislav z Břeclavi, měnila se i nedělní pohádka ale nakonec se všechno zvládlo a přehlídka se mohla uskutečnit,“ vypočítává nám některé problémy ředitelka festivalu Martina Ondrová. Dalším zádrhelem byla oprava přístupové komunikace, která dělala problém nejen divákům ale také samotným souborům, které musely kulisy a rekvizity přenášet z větších vzdáleností. Přes tyto problémy se ale přehlídka setkala s obrovským úspěchem. „S letošním ročníkem jsme velice spokojeni a to jak co se týče kvality inscenací, tak i s návštěvností,“ pokračuje Martina Ondrová. „Myslím si, že to bylo hlavně tím, že jsme zvolili výborné soubory, které vystoupily na přehlídce. Hlavně se to týká souborů z Boleradic a Ořechova, které oba jsou ověnčeni řadou úspěchů na přehlídkách po celé republice.“

Úvodní představení Dámský krejčí Divadla na dlani Brno nabídl rozvernou komedii, ve které se prezentovali studenti ZUŠ v Brně. „Já dělám jenom komedie. Dnes je doba, kdy diváci chtějí vidět komedii a chtějí se bavit,“ říká o svém souboru režisér Jiří Tauber. „A hra Dámský krejčí navíc dává hodně hereckých příležitostí, takže si zahrají všichni v souboru.“ Na Jiřího Taubera, známého brněnského herce a režiséra, si zdejší pamětníci vzpomenou z dřívějších let, kdy pomáhal zdejším ochotníkům. Na tuto spolupráci chce v této sezóně opět navázat. „Nerad bych něco prozrazoval ale já jsem tady kdysi něco s místními ochotníky dělal a jeden z nich mě oslovil, jestli bych jim znovu nepomohl. A tak děláme pohádku s písničkami O komtese Jůlince a ševci Ondřeji. Premiéra by měla být v březnu.“

Za vrchol festivalu však můžeme označit vystoupení DS Boleradic a jejich Cikánského barona v režii hustopečského režiséra Jiřího Merlíčka. Při tomto vystoupení Společenský sál doslova praskal ve švech a tak byli spokojeni nejen pořadatelé ale i herci. „Dnešek nás překvapil, vždyť tu bylo více jak dvěstě padesát lidí,“ spokojeně konstatuje režisér Jiří Merlíček. „Je to báječné, že lidi takto naskočili. On ten chýr Cikánského barona se šíří a už se dostalo do povědomí, že je to divadlo, na které se vyplatí přijít podívat. A já jsem strašně rád, že hustopečáci takto zareagovali. Vytvořili tady dnes takovou atmosféru, že byli všichni nadšeni.“ Cikánský baron získal celou řadu ocenění na nejrůznějších festivalech. Od své dubnové premiéry prošel také několika změnami. „Mohu říci, že od premiéry do dnešní doby je to úplně jiné divadlo,“ konstatuje s úsměvem Merlíček. „Jak po stránce herecké, tak i hudební. Navíc, ačkoliv mnozí herci hrají své první divadlo, jsou už schopni zareagovat na situaci, která nastala dnes, kdy chřipka porazila spoustu herců a dokonce tři hodiny před představením nám jedna z hlavních zpěvaček řekla, že nemůže hrát. Oslovil jsem jednu dívku ze sboru a ta okamžitě sedla na text a nakonec odvedla velice krásný výkon.“

Dalším velkým lákadlem pro diváky bylo sobotní představení ořechovského divadla Babička v trenkách, které nabídlo nekonečný gejzír gagů a vtipných situací. „Já mám rád všechno co je spojeno s lidovým divadlem na jevišti,“ prozradil nám principál ořechovského divadla Vlastimil Peška. „Takže mám rád i vaudeville nebo operetu. A protože podle mě se hraje na českých jevištích málo, tak jsem si napsal vaudeville sám pro své divadlo,“ říká autor a režisér v jedné osobě. „A taky jsem ji psal na tělo Jardovi Lorencovi, kterému už bude sedmdesát, tak aby si ještě zahrál krásnou roli a aby mi vydržel,“ dodal s úsměvem Vlastimil Peška.

Závěr Šmardova sousedského divadla patřil tradičně dětem. Pohádku Jak se bubnuje na princezny jim zahrál divadelní soubor Pierot. A pohled na rozzářené dětské tváře v hledišti dával tušit, že i tentokrát se pořadatelé trefili do černého. „I v příštím roce chceme zachovat čtyřdenní festival, který zakončíme nedělní pohádkou,“ plánuje už nyní Martina Ondrová. „A doufám, že se nám opět podaří vybrat dobré soubory tak, aby diváci byli spokojeni.“