Boleradice přivezly z Vysokého čtyři ocenění

BOLERADICE (had) – Se čtyřmi oceněními se vrátili domů z národní přehlídky ochotnických divadel ve Vysokém nad jizerou boleradičtí divadelníci.
Inscenace Cikánský baron v režii Jiřího Merlíčka sice vyvolala velmi zajímavou polemiku nad možností inscenování operetní předlohy v dnešní době na ochotnické scéně, ale také zaujala skvělým nápadem využít hudebního cítění souboru a přepsat původní Straussovu hudbu pro cimbálovou muziku. A to se také odrazilo na celkovém hodnocení poroty.
Ta udělila čestné uznání Michaele Listové za ztvárnění mladé Cikánky Safi a také tři hlavní ceny festivalu. Za roli Kolomana Župana ji získal Antonín Koráb, za hudební úpravu inscenace Martin Horák a za hudební složku cimbálová muzika Primáš. "Je to pro nás všechny velké povzbuzení," řekl režisér hry Jiří Merlíček
„Není jednoduché se prosadit mezi nejlepšími soubory z celé republiky a přesvědčit porotu o tom, že náš pohled na operetu je životaschopný. Za to patří dík celému souboru, který se na tom podílel. Ale nejvíce mě potěšilo, že porotci takto výrazně ocenili hudební zpracování Cikánského barona. Jak Martin Horák, tak cimbálová muzika Primáš totiž odvedli obrovský kus práce," svěřil se nám Jiří Merlíček, který spolu s dalšími členy souboru Ivou Kahounovou, Zbyňkem Háderem, Bořivojem Veselým a Pavlem Hrabcem také reprezentoval náš region při závěrečném představení jubilejního čtyřicátého ročníku Krakonošova podzimu.
Tím byla známá hra dvojice Voskovec + Wcrich Balada z hadrů v podání příležitostného sdružení herců z celé České republiky. „V tomto souboru jsou zastoupeni herci ze sedmi míst Čech a Moravy a byla to pro nás nesmírná čest, že si nás pořadatelé vybrali k tomu, abychom zakončili celý festival," podotkl Jiří Merlíček, který byl ve Vysokém také velmi potěšen obrovským zájmem publika o obě inscenace.

Břeclavsko 21.10.2009