Na národní přehlídce kralovali Boleradičtí

Boleradice – Hned se čtyřmi oceněními se vrátili z národní přehlídky ochotnických divadel ve Vysokém nad Jizerou boleradičtí divadelníci.

Cikánský baron v režii Jiřího Merlíčka vyvolal zajímavou polemiku nad možností inscenování operetní předlohy v dnešní době na ochotnické scéně. Ale hlavně zaujal skvělým nápadem využít hudebního cítění souboru a přepsat původní Straussovu hudbu pro cimbálovou muziku.

Porota udělila Boleradickým tři hlavní ceny festivalu. Za roli Kolomana Župana ji získal Antonín Koráb, za hudební úpravu inscenace Martin Horák a za hudební složku cimbálová muzika Primáš. Michaele Listové navíc patří čestné uznání za ztvárnění mladé cikánky Safi. „Je to pro nás všechny velké povzbuzení,“ přiznal režisér hry Jiří Merlíček. „Není jednoduché se prosadit mezi nejlepšími soubory z celé republiky a přesvědčit porotu o tom, že náš pohled na operetu je životaschopný. Za to patří dík celému souboru. Ale nejvíce mě potěšilo, že porotci takto výrazně ocenili hudební zpracování Cikánského barona. Jak Martin Horák, tak cimbálová muzika Primáš totiž odvedli obrovský kus práce,“ ví Merlíček své.

Ten spolu s dalšími členy souboru Ivou Kahounovou, Zbyňkem Háderem, Bořivojem Veselým a Pavlem Hrabcem reprezentoval Břeclavsko při závěrečném představení jubilejního čtyřicátého ročníku Krakonošova podzimu. Tím byla známá hra dvojice Voskovec + Werich Balada z hadrů v podání příležitostného sdružení herců z celé České republiky. (had)

Břeclavský deník 19.10.2009