Ochotníci posbírali ocenění

ZBYNĚK HÁDER

Boleradice/ Pověst jednoho z nejlepších ochotnických divadelních souborů u nás potvrdili v posledních dnech divadelníci z Boleradic. Na celorepublikových festivalech získali několik ocenění.
Velkého úspěchu dosáhli na prvním ročníku celoroční soutěžní přehlídky amatérských divadelních souborů Orlická Thálie v ústí nad Orlicí. „Divadelní soubor vystoupil s divácky velmi úspěšnou dramatizací Boučkovy Noci pastýřů v režii Aleny Chalupové. Přehlídka byla hodnocena pouze podle spokojenosti diváků, a ti známkou 1,04 rozhodli, že boleradické vystoupení bylo zdaleka nejúspěšnější," prozradil vedoucí souboru Stanislav Svoboda s tím, že se díky této přehlídce o boleradickém divadle ted’ví i v orlickém podhůří.
Ještě výrazněji zabodovali u diváků boleradičtí ochotníci na dalším soutěžním festivalu Voskovcova Sázava s inscenací Cikánský baron. Přestože festival končí až 30. října, již nyní mají Boleradičtí jistou Cenu diváků, kteří jim udělili málo vídanou známku 1,00. „Věříme, že nezůstane jen u této ceny a ze slavnostního vyhlášení výsledků si domů dovezeme ještě nějaké další," řekl člen souboru Jiří Janda.
Perný víkend zakončili Boleradičtí o den později na Národní přehlídce Krakonošův podzim ve Vysokém nad Jizerou. I tady sklidil jejich Cikánský baron nadšené ovace publika. „Úprava pro cimbálovou muziku, nadšený soubor, přitažlivá a známá hudba jako by vytvářely již předem přidanou hodnotu. Cesta, jak dnes inscenovat klasickou operetu, není jednoduchá. Už na začátku stojí celá řada otázek," prohlásil předseda poroty František Laurin. Přes určité výhrady ke způsobu inscenování Cikánského barona byli ochotníci se svým vystoupením spokojení. „Myslím si, že jak herci, tak muzika a všichni okolo odvedli na festivalu skvělou práci, o čemž svědčí nejen reakce publika, ale i reakce našich kolegů z celé republiky," konstatoval spokojeně režisér Jiří Merlíček.
„Toto představení má kromě divadelního rozměru i další dva významné faktory. Ten první je to, že vedle zkušených herců se zde divákům představuje velmi mnoho mladých hereckých talentů. A já věřím, že podle toho, jak k inscenaci přistupují, jich mnoho u divadla zůstane. Druhá zvláštnost tohoto představení je to, že se zde sešli herci z šestnácti obcí regionu. A to znamená, že boleradické divadlo už není jen lokální záležitostí jedné obce, ale stává se významným prvkem regionální kultury," dodal režisér.
„Se slzou v oku jsem sledovala, kolik mladých lidí jste přivedli na jeviště," pochvalovala Boleradické členka odborné poroty Lenka Lázňovská.

Nový život 15.10.2009