Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/79541/virtual) in /data/web/virtuals/79541/virtual/www/wp-includes/blocks.php on line 532
O vlastivědu byl zájem – konference vlastivědných kroužků – Boleradice

O vlastivědu byl zájem – konference vlastivědných kroužků

Půl stovky účastníků z blízkého i vzdáleného okolí se zúčastnilo 40. konference vlastivědných kroužků a pracovníků, která se konala v sobotu 10.října 2009 v Boleradicích.
Přítomní vyslechli šest zajímavých referátů a odpoledne si prohlédli místní zajímavosti. Předseda Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně docent Jaromír Kubíček hovořil o kulturním dění v Boleradicích v minulosti i dnes. Archeolog profesor Josef Unger seznámil s výsledky průzkumu slovanského pohřebiště v Divákách, ale také archeologickou sondou na okraji Boleradic, kde pomocí leteckého průzkumu a za pomoci Techsportu byl objeven pravěký rondel sloužící především ke kultovním účelům.
Na programu byla i problematika bývalého boleradického hradu, jeho dlouholetých držitelů pánů z Kunštátu, neobvyklého tvaru a značné jeho rozlohy, nedostatku pramenů o jeho počátcích. Účastníci se také dověděli o vztahu brněnských jezuitů k vesnici a doktor Emil Kordiovský zaujal informacemi o počtu spolků a zaměření jejich činnosti na Kloboucku. Ředitelka hustopečského muzea a galerie Mgr.Soňa Nezhodová zasvěceně rozebrala problematiku lidového kroje v oblasti Hanáckého Slovácka.
Potom si zájemci prohlédli místní kostel a prostory nového divadla, dále naučnou stezku, na níž nové přírůstky vybudovala organizace Techsport. Líbila se jim malá architektonická stavba ve tvaru boží muky věnovaná vinařským patronům, , obdivovali sochy sv.Cyrila a Metoděje a z jejich místa půvabný pohled na vesnici a překvapeni byli rozhlednou na Nedánově i když jim nepříznivé počasí neumožnilo kochat se rozhledem z jejího vrcholu..
Konference dokázala, že vlastivěda má zanícené zájemce, třebaže především u starší generace a že vlastivědná činnost udržuje a rozšiřuje vztah lidí a širší veřejnosti k místům v nichž žijí.
Funkcionářům Techsportu se podařilo tuto akci zajistit na vysoké úrovni a tak účastníci nešetřili chválou a ani se jim nechtělo z příjemného prostředí odjíždět. Domů si odváželi nejen řadu dojmů a poznatků, ale i památku v podobě upomínkového listu na tuto jubilejní akci.

-an

Několik fotografií z Konference vlastivědných kroužků.

Článek o konferenci najdete také v Napsali o nás