Boleradické divadlo boduje u festivalových diváků

BOLERADICE(had) – Pověst jednoho z nejlepších ochotnických divadelních souborů u nás potvrdili v posledních dnech divadelníci z Boleradic. Na celorepublikových festivalech získali několik ocenění a s velkým diváckým ohlasem se setkalo také jejich vystoupení na Národní přehlídce ochotnických souborů ve Vysokém n. Jizerou.

V sobotu 3. října byly slavnostně vyhlášeny výsledky prvního ročníku celoroční soutěžní přehlídky amatérských divadelních souborů Orlická Thálie v Ústí nad Orlicí. „Divadelní soubor bratří Mrštíků Boleradice zde vystoupil již v dubnu s divácky velmi úspěšnou dramatizací Boučkovy Noci pastýřů v režii Aleny Chalupové,“ prozradil nám vedoucí souboru Stanislav Svoboda. „Přehlídka byla hodnocena pouze podle spokojenosti diváků a ti známkou 1,04 rozhodli, že boleradické vystoupení bylo zdaleka nejúspěšnější. Divadelníci z Boleradic si tak odvezli z orlického podhůří další skalp a rozšířili povědomost o břeclavském regionu nejen jako o místě dobrého vína a bohatých krojů.“

Ještě výrazněji zabodovali u diváků boleradičtí ochotníci v pátek 9. řijna na dalším soutěžním festivalu Voskovcova Sázava. Zde uvedli inscenaci Cikánský baron v režii Jiřího Merlíčka a známý romantický příběh, okořeněný nádhernými tóny cimbálové muziky, místní publikum i porota nadšeně přijala. Přestože festival končí až 30. října již nyní mají boleradičtí jistou Cenu diváků, kteří jim udělili málo vídanou známku 1,00. „Věříme, že nezůstane jen u této ceny a ze slavnostního vyhlášení výsledků si domů dovezeme ještě nějaké další,“ řekl nám člen souboru Jiří Janda.

Perný víkend zakončili boleradičtí o den později na Národní přehlídce Krakonošův podzim ve Vysokém n. Jizerou. I tady sklidil jejich Cikánský baron nadšené ovace publika. „Myslím si, že jak herci, tak muzika a všichni okolo odvedli na festivalu skvělou práci , o čemž svědčí nejen reakce publika ale i reakce našich kolegů z celé republiky,“ konstatoval spokojeně režisér Jiří Merlíček. „Toto představení má kromě divadelního rozměru i další dva významné faktory. Ten první je to, že vedle zkušených herců se zde divákům představuje velmi mnoho mladých hereckých talentů. A já věřím, že podle toho jak k inscenaci přistupují, jich mnoho u divadla zůstane. Druhá zvláštnost tohoto představení je to, že se zde sešli herci z šestnácti obcí regionu. A to znamená, že boleradické divadlo už není jen lokální záležitostí jedné obce, ale stává se významným prvkem regionální kultury.“

Část divadelníků z Boleradic se do dějiště Národní přehlídky vrátí ještě tento pátek v rámci vystoupení příležitostného sdružení herců z celé republiky Přineslih. Ten, jako host festivalu, uvede na jeho závěr inscenaci Balada z hadrů známé autorské dvojice Voskovec a Werich.