Boleradice proslavilo divadlo. Historie je ale bohatší

Boleradice /FOTOGALERIE/ -Čtyřicátou konferenci vlastivědných kroužků letos hostili Boleradičtí. Připomněli historii obce nejen místním, ale i zájemcům z okolí. 

Boleradice rovná se divadlo. Je známé v celém kraji. Historie městyse je však mnohem pestřejší. Právě na to měla upozornit čtyřicátá konference vlastivědných kroužků, která se v sobotu konala v Boleradicích.

„Boleradice nikdy nebyly jen divadlo. Ale i Sokol, Svazarm, hasiči. Všichni něco dělali, ale někteří to uměli prodat víc, někteří míň. Chceme zviditelnit obec, udělat něco zajímavého, aby sem lidé přišli. Například rozhledna nám přilákala o dvě stě procent více turistů,“ potvrdil snahu Boleradických předseda tamní základní organizace Techsport Jaroslav Procházka.

Velkou zásluhu na tom, že se letošní setkání zájemců o historii konalo právě v Boleradicích, měl Jan Horák.

„Přichází k nám noví a mladí lidé a historii neznají. Takže jako Techsport jsme si vzali za cíl, že budeme dělat akce, které budou pro obec prospěšné,“ vysvětlil.

Jen v letošním roce přidali v Boleradicích tři turistická lákadla. Rozhlednu na kopci Nedánov, malou stavbu ve tvaru boží muky a sousoší Cyrila a Metoděje. Kromě toho tam archeologové také objevili pravěký rondel.

„Stavby nám sem přilákaly hodně turistů. Myslím si, že to bohatě naplnilo tu ideu propagovat obec v širokém okolí,“ byl si vědom zájmu turistů Horák.

Celodenní setkání zájemců o historii začalo dopoledními přednáškami o obci i regionu.

„Boleradičtí mají pestrou činnost, není to jen práce s papírem nebo hledání archivních materiálů. Dělají věci atraktivní, například sousoší nebo rozhledna jsou pozoruhodné věci. Obec je poměrně malá, ale svou činností známá,“ zdůvodnil, proč se konference konala v této malé obci, předseda spolupořádající Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně Jaromír Kubíček.

Kromě kulturních zajímavostí a historie se téměř pět desítek lidí dozvědělo něco i o spolcích na brněnském Kloboucku nebo o oděvní kultuře hanáckého Slovácka. Se svou přednáškou do Boleradic zavítal i student brněnské Masarykovy univerzity Jakub Jírů.

„Psal jsem práci o brněnských jezuitech. A protože vlastnili Boleradice, tak mě pořadatelé poprosili, jestli bych o tomto tématu něco neřekl. Zatím jsem tady nikdy nebyl a rád si obec prohlédnu, protože když se už nějakému tématu člověk věnuje, tak je dobré, když to pak vidí i naživo,“ potvrdil s tím, že určitě zavítá do tamního kostela.

Pozitivních změn v Boleradicích si všiml i Petr Zeman ze Zlína. „Máme tady chalupu a i rodinné kořeny. Mám pocit, že se obec mění. Například rozhledna je výborná a je to atrakce pro turisty. Nevím, jestli to obci pomůže, protože se sem budou scházet různí lidé. Ale nedá se říct, že by to byla obec zapadlých vlastenců,“ pochválil snahu obce.

breclavsky.denik.cz  12.10.2009