Hlávka s Jedličkou objevují kouzlo přírody

BOLERADICE (had) – Galerie boleradického divadla nabízí až do konce tohoto roku ke zhlédnutí výstavu obrazů Jiřího Hlávky a fotograflí Miloše Jedličky. Návštěvníci divadelních představení se tak mohou seznámit s tvorbou dvou osobností, které spojuje nejen láska k výtvarnému umění, ale také k divadlu.
Miloš Jedlička z Brna dlouhá léta hrával s hustopečskými ochotníky divadlo a vytvořil zde několik nezapomenutelných rolí. Už tehdy byla jeho druhou vášní fotografie, které se věnoval ve svém volném čase. V Hustopečích založil fotografický kroužek, jeho fotografie mohli lidé obdivovat na výstavách hustopečských výtvarníků. „Fascinuje mě především kontrast, " prozradil nám na boleradické vernisáži. „At’ už v barvě, tvaru nebo významu. Fotím věci, které někdy jenom mžiknutím oka mineme, ale při podrobnějším podívání jsme fascinováni. "
Jiří Hlávka z Libice nad Cidlinou je u nás dobře znám i z divadelních prken. Několikrát jsme mohli obdivovat jeho herecký um i v boleradickém divadle. Šarm, pravdivost sdělení i všudypřítomný humor v rolích, které ztvárnil, hltají diváci bud se zatajeným dechem nebo rozbouřenou bránicí. Ted’ se nám Jiří Hlávka představuje v úplně odlišné roli. „Malování je můj koníček odmalička, " prozrazuje Jiří Hlávka. „Když jsem přišel o levé oko a ztratil perspektivu vidění, zkoušel jsem, jestli se i s tímto handicapem dá malovat. " V Boleradicích se Hlávka představuje svými olejomalbami, ve kterých se jeho štětec stává nástrojem obje
vujícím kouzlo krajiny, která nás obklopuje. Jeho obrazy vypráví o tom, že příroda kolem nás vytvořila divukrásné výtvory, které nejsou často ohromující, ale prostě dokonalé ve své jednoduchosti. „Zásadně nemaluji v plenéru. Raději si materiál nosím domů v podobě náčrtků nebo dříve taky barevných diapozitivů, " vysvětluje Jiří Hlávka, jak vznikají jeho obrazy.
Poznali jsme Hlávku jako herce, režiséra a malíře. Je v něm ukrytá ještě nějaká jiná osobnost, kterou bychom mohli v budoucnu objevit? Odpověd nás vůbec nepřekvapuje: „Jsem autor několika divadelních her, hraji na různé hudební nástroje, zpívám. Dlouhodobě se také zabývám parapsychologií, bílou magií a okultními záležitostmi. Pořádám na toto téma besedy a přednášky, setkávání se záhrobím… Třeba se někdy potkáme při podobné příležitosti, " dodává s úsměvem Jiří Hlávka.

Moravský jih 6.10.2009