Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/79541/virtual) in /data/web/virtuals/79541/virtual/www/wp-includes/blocks.php on line 532
Dva ochotníci objevují kouzlo přírody – Boleradice

Dva ochotníci objevují kouzlo přírody

Boleradice – Galerie boleradického divadla nabízí až do konce tohoto roku ke zhlédnutí výstavu obrazů Jiřího Hlávky a fotografií Miloše Jedličky. Návštěvníci divadelních představení se tak mohou seznámit s tvorbou dvou osobností, které spojuje nejen láska k výtvarnému umění, ale také k divadlu.
Miloš Jedlička z Brna dlouhá léta hrával s hustopečskými ochotníky divadlo a vytvořil zde několik nezapomenutelných rolí. Už tehdy byla jeho druhou vášní fotografie. V Hustopečích založil fotografický kroužek, jeho fotografie mohli lidé obdivovat na výstavách hustopečských výtvarníků. Po přestěhování do Brna mu jeho profese nedovolovala se aktivně věnovat oběma koníčkům. Nyní se k nim vrací.

„Fascinuje mě především kontrast. Ať už v barvě, tvaru nebo významu. Fotím věci, které někdy jenom mžiknutím oka mineme, ale při podrobnějším podívání jsme fascinováni,“ prozradil na boleradické vernisáži.

Herecký um Jiřího Hlávky z Libice nad Cidlinou mohli lidé už několikrát obdivovat i v boleradickém divadle. Šarm, pravdivost sdělení i všudypřítomný humor v rolích, které ztvárnil, hltají diváci buď se zatajeným dechem, nebo rozbouřenou bránicí. Teď se ale představuje v odlišné roli.

„Malování je můj koníček odmalička. Když jsem přišel o levé oko a ztratil perspektivu vidění, zkoušel jsem, jestli se i s tímto handicapem dá malovat. A to tak intenzivně, že jsem se dokonce rozhodoval, zda nepůjdu malířství studovat na vysokou školu. Nakonec jsem se ale ocitl na pedagogické fakultě. Ale i tam jsem si jako doplňkový obor přibral výtvarnou výchovu,“ prozrazuje.

V Boleradicích se Hlávka představuje svými olejomalbami, ve kterých objevuje kouzlo krajiny. Jeho obrazy vypráví o tom, že příroda kolem nás vytvořila divukrásné výtvory, které nejsou často ohromující, ale dokonalé ve své jednoduchosti.

„Zásadně nemaluji v plenéru. Raději si materiál nosím domů v podobě náčrtků nebo dříve taky barevných diapozitivů,“ vysvětluje Hlávka, jak vznikají jeho obrazy. Kromě krajiny jsou mu velmi blízká zátiší, jež v sobě nesou ukryté napětí a nečekaná poselství.
 

Břeclavský deník 1.10.2009