Podzimní sešlost 2009

V pátek 25. září začal už patnáctý ročník divadelní přehlídky Podzimní sešlost 2009. Původní setkávání spřátelených souborů na jevišti v Boleradicích postupem času přerostlo do zcela regulérní přehlídky toho nejlepšího, co amatérská scéna nabízí. Navíc začali přijíždět i kamarádi ze Slovenska a v posledních letech i z Vídně. Na každý soubor pak čeká po představení malé zhodnocení odpornou porotou, která udělí recesistickou cenu Boleradického Voskara (to není překlep – porota je skutečně odporná).

Pátek: Ještě před prvním představením se v malém sále konala vernisáž obrazů Jiřího Hlávky a fotografií Miloše Jedličky. Téměř vyprodané představení přivezli herci z Veverské Bítýšky – DS Prkno a jejich Inventury: tragikomedie sestavená z osudů tří žen v televizní show. 

Sobota: Divadlo „Šesť pé“ pri DZ Partizánske už do Boleradic jezdí téměř pravidelně každý rok a na letošní Podzimní Sešlost přivezli inscenaci inspirovanou textem Ludvíka Aškenázyho Hra na ocina a maminu

Neděle: Mezi spolky, které neúnavně pečují o udržení češtiny i české kultury v zahraničí patří ochotnické divadelní soubory. Nejstarším takovým souborem je vídeňská Vlastenecká omladina, založená už před 120 lety. Herci z Vídně hráli s nadšením konverzační komedii E. Kishona Oddací list. Zajímavostí bylo "přepadení"  redaktorkou rakouské televize a rozhlasu – ORF, která s nimi natáčela reportáž pro tamní menšinové vysílání .

Pondělí: Poslední den přehlídky patříl souboru AMADIS z Brna. Kapsy plný šutrů – laskavá a inteligentní komedie o natáčení amerického velkofilmu očima dvou irských buranů – skvěle zahraných 10 rolí 2 herci!

Fotografie z jednotlivých představení i celého průběhu Podzimní Sešlosti najdete na zde

jj