Letošní boleradická přehlídka je mezinárodní

BOLERADICE (had) – Podzim by nebyl podzimem bez tradiční divadelní přehlídky v Boleradicích. Letos je tomu již popatnácté, kdy se všichni divadelní příznivci sjíždí do zdejšího divadla, aby mohli vidět některé z představení Podzimní divadelní sešlosti.
Dramaturgie jubilejní přehlídky pro ně připravila čtveřici zajímavých inscenací. „Zatímco dříve byla přehlídka záležitostí ryze českého ochotnického divadla, dnes se jedná o mezinárodní přehlídku," prozrazuje boleradická režisérka Alena Chalupová. „Ze čtyř představení uvidí diváci po jednom od našich sousedů ze Slovenska a Rakouska."
Jako první se divákům v pátek 25. 9. ve 20 hod. představí Divadlo prkno z Veverské Bítýšky s inscenací Inventury. Soubor, který tradičně patří mezi nejlepší u nás, což dokládá plejáda cen z nejrůznějších divadelních přehlídek, v něm divákům představuje trojici žen středního věku a jejich příběhy utrpení a ztraceného životního štěstí. V sobotu pak jeden z nejlepších slovenských souborů Šest Pé Partizánské uvede dramatizaci novely L. Aškenazyho Milenci z bedny. Inscenace nás vrací do dětství, kdy jsme toužili dostat se do světa dospělých. Ale není to svět bez chyb a často není proč po něm toužit.
Neděle bude patřit DS Vlastenecká omladina z Vídně. Tento česky hrající soubor uvede známou hru E. Kishona Oddací list. Rodinná komedie o ztraceném oddacím listu provokuje k zamyšlení, zda bychom si vzali svého partnera i po dvaceti letech společného soužití. Závěr festivalu pak v pondělí 28. 9. v 17 hod. obstará laskavá komedie o natáčení amerického velkofilmu očima dvou irských buranů v podání DS Amadis Brno.
„Snažíme se každý rok ukázat našim divákům to nejlepší co se urodilo na ochutnických divadelních prknech," říká Alena Chalupová. „Aby měl srovnání s tím, co hrajeme my. Jsou žánry a inscenace, které našemu souboru nesedí a asi nikdy je nebude hrát. A přitom to jsou výborná divadla. Tak proč je našim divákům neukázat."
Během festivalu mohou jeho návštěvníci zhlédnout také výstavu obrazů herce a režiséra Jiřího Hlávky z Libice nad Cidlinou a fotografie brněnského fotografa Miloše Jedličky.

Nový život 24.9.2009