Prezident trumfl Boleradice křížem

Bořetice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Kravihorci mají další poutní místo. Prezident recesistické republiky Václav Petrásek oslavil své kulatiny po křesťansku.

Magické devítky, které datem připadly na středu, okouzlily kravihorského prezidenta Václava Petráska. Rozhodl se proto nad obcí odhalit další malou sakrální stavbu. Aby nebylo devítek málo, pozval na slavnostní akt a žehnání na devatenáctou hodinu, devátou minutu a devátou sekundu.

A zvítězil v měření sil nad Boleradickými, kteří mají nová poutní místa zatím jen dvě.

„Nechal jsem už dřív postavit na vlastní náklady dvě boží muka. První stojí nad rezervací Zázmoníky od roku 2000. Když jsme soutěžili o titul Vesnice roku, podřekl jsem se před novináři, že pokud vyhrajeme celostátní kolo, nechám postavit ještě jednu. Stojí u rozhledny,“ vysvětlil nevšední zálibu Petrásek.

Poutnící mají výhled do širokého okolí
V pořadí třetí poutní místo se nachází asi dvě stě metrů pod rozhlednou na Kraví hoře a je od něj výhled jak na samotnou obec, tak do okolí.
Několikametrový dřevěný kříž navrhl pro kravihorského prezidenta brněnský architekt Jan Kruml.

Vyřezávaná hlava Krista s trnovou korunou je pak dílem řezbáře Josefa Zelinky ze Šitbořic.

„Je pravda, že nechat postavit sakrální místo, je docela nákladné. Stálo mě to asi stejně tolik, jako hezká dovolená. Ale udělal jsem si tím radost, protože dnes slavím narozeniny,“ přiznal ve čtvrtek skromně Petrásek.

Dvě poutní místa vyrostla v nedávné době i v nedalekých Boleradicích, kde je nechala postavit organizace Techsport. V obou obcích tak najednou měli po dvou nově postavených sakrálních památkách.

„Určitě nám Boleradičtí hodili rukavici. Řekl jsem si proto, že bych měl vymyslet něco nového,“ usmíval se Petrásek.

Starosta Boleradic Jan Koráb ani předseda Techsportu Jaroslav Procházka však zatím žádnou odvetu nechystají.

“Závodit nebudeme. Zatím nic nového postavit neplánujeme,“ poznamenal předseda Techsportu.

„Společně s radou jsme vyhlásili v Boleradicích program na záchranu všech malých sakrálních památek, protože se domníváme, že jich máme na našem území hodně. Nikdo se o ně nestará. Stavět nové je určitě dobré, ale teď chceme dát přednost spíše opravám těch starších,“ reagoval Koráb s tím, že je ale rád, že se prezident Petrásek zaměřil na další zajímavou činnost.

„Určitě celému regionu svědčí, že tahle nová místa má. A to nejen z toho důvodu, že bychom měli ctít dědictví našich otců, ale vypovídá to také hodně o obcích a samotných lidech. Na každého turistu, který přijede od nás nebo ze zahraničí, to určitě udělá pozitivní dojem,“ domnívá se boleradický starosta.

„Meditační místo je moc krásné. Prezident Petrásek je moc šikovný a spolehlivý. Myslím si, že i takhle malá stavba nám může do obce přilákat turisty,“ pochválila snahu Anna Herzánová z Bořetic.

U dřevěného kříže ve středu položili Kravihorští i základní kámen památníku věnovaný prabábě Moravě. „Naše Kravihorská akademie věd, známá jako Kavka, dostala za úkol uspořádat odborná sympozia. Jedno se mělo zabývat otázkou, proč praotec Čech nechal prabábu Moravu tady a sám odešel k Řípu,“ uvedl Petrásek s tím, že vláda chce také svolat umělecké sympozium, na kterém by měl vzniknout právě památník.

Inspirují se dvěma krásnými ženami
„Náš návrh byl, že by ta podoba měla být něco mezi Terezií Brzkovou a Věstonickou venuší,“ představil další recesistický nápad. Kravihorci se teď ale chtějí hlavně věnovat propagaci vinařství, Bořetic i celého mikroregionu.

„Když jsme před lety zakládali Kravihorskou republiku, přemýšleli jsme, jak sem lidi nalákat. Takže naším cílem je, co se tady vypěstuje, to se tady musí i vypít. Malí vinaři nemůžou konkurovat těm větším. Takže je chceme lákat přímo do sklepů, k vinaři, který jim povypráví něco o víně, nebo právě i k těmto památkám,“ je si vědom silné konkurence.
 

Břeclavský deník 11.9.2009