Divadlu skončily prázdniny

PETR VLASÁK

Boleradice/ Jediné kamenné divadlo v okrese Břeclav má svůj program na podzimní část nadcházející divadelní sezóny již hotový. Od této soboty začíná boleradický divadelní soubor bratří Mrštíků ve své budově hrát vlastní divadelní představení a hostit herecké přátele. Kromě toho plánuje i zájezdy na podzimní divadelní festivaly.
„Letos začínáme už druhý zářijový víkend. V sobotu s úspěšným Cikánským baronem a hned nato přijedou kamarádi z celé republiky, s nimiž chystáme nedělní představení Voskovce a Wericha Balada z hadrů," uvedla Iva Kahounová z boleradického divadelního spolku.
Tento rok doznal program divadla několika změn, které mnozí diváci jistě uvítají. Největší inovací bude zdvojené hraní představení v jednom dni se začátky v pět hodin odpoledne a v půl osmé večer. Týká se to hlavně vystoupení domácího spolku a v případě většího zájmu i některých představení v jarním období. S ohledem na jarní divácký úspěch Cikánského barona bude toto představení až do listopadu nejméně devětkrát reprízováno.

"Na letošní Podzimní Sešlost máme pozvány soubory Šest Pé ze slovenského města Partizánske, Amadis z Brna, Divadlo Prkno z Veverské Bítýšky a krajanský spolek Vlastenecká omladina z Vídně," pozvala na vystoupení hostů Kahounová. Podzimní Sešlost tak dostává docela mezinárodní charakter. Přehlídka letos začíná už v pátek 25. září vernisáží výstavy obrazů Jiřího Hlávkv z Libice nad Cidlinou a fotografií Miloše Jedličky z Brna.

Samotnou kapitolou zůstávají vystoupení souboru z Boleradic na Národní přehlídce amatérských divadel ve Vysokém nad Jizerou. Začátkem října odjedou Boleradičtí reprezentovat svůj kraj s Cikánským baronem. Režisér Jiří Merlíček se na to však již těší: „Je tam výtečná atmosféra a rád si vyslechnu kritiku divadelních odborníků. Vždyt’ se dozvím spoustu věcí, třeba jak ještě něco vylepšit či upravit. Porota celý soubor dobře zná a má ho již svým způsobem zařazený. Nyní s novým žánrem a vlastní interpretací klasického díla, který není zrovna typický pro boleradické, dostává dramaturgie divadla další rozměr a já věřím, že porota dovede ocenit hereckou dovednost a zkušenost účinkujících."
Na konec roku chystá divadlo další premiéru, v režii Aleny Chalupové vznikne adaptace hry Oldřicha Daňka Zdaleka ne tak ošklivá, jak se původně zdálo.

Nový život 10.9.2009