Rozhledny přitahují na Břeclavsku tisíce lidí

Břeclavsko /FOTOGALERIE/ – Břeclavsko už neláká jen na víno a památky. Novým hitem jsou rozhledny. Do obcí, které je postavily, nyní míří davy návštěvníků.

Kravihorská byla první, boleradická je nejvyšší a velkopavlovická zajímavý architektonický skvost. Každá z rozhleden, které v poslední době na Břeclavsku vyrostly, má svoje specifikum. Všechny ale mají jedno společné – pro návštěvníky jsou velkým lákadlem.

„Vůbec jsme nečekali, že zájem bude tak obrovský. O víkendech přijíždějí stovky lidí. Až mám pocit, že jsme nepostavili rozhlednu, ale poutní místo. Tam i zpátky neustále proudí davy,“ popsal hemžení kolem nedávno otevřené boleradické rozhledny starosta městysu Jan Koráb.

Podle něj žijí z úspěchu třetího nejvýše položeného vyhlídkového místa v okrese, z něhož je vidět až do Rakouska, celé Boleradice. „I místní restaurace může být velmi spokojená. A nejen ona. Když už jsou lidé tady, zajímají je i další věci. Tento týden jsem byl například zájemcům třikrát ukazovat naše divadlo,“ pochlubil se Koráb.

„Na rozhlednu nedáme dopustit. Jsme za ni moc rádi, teď v sezóně nám přináší zástupy zákazníků. O víkendu dorazí najednou třeba i čtyřicet cyklistů. Jezdí sem i celé autobusy lidí, kteří se u nás napijí a najedí,“ pochvalovala si vedoucí provozu tamější restaurace Zita Hošková.

Boleradičtí k rozhledně s úspěchem prodávají také turistické známky a pohledy. Obdobnou cestou se vydali rovněž Velkopavlovičtí, kteří návštěvníkům navíc nabízí například i hrníčky s motivem rozhledny Slunečná. Ta svým vzhledem připomíná keř vinné révy. Starosta města Pavel Procházka si přínos letos otevřené stavby ze dřeva a kovu velmi pochvaluje.

„Rozhledna Velkým Pavlovicím určitě hodně pomohla. Takový turistický ruch jsme tady nikdy neměli. Lidé jezdí nejen o víkendech, ale i ve všední dny. A díky osvětlení také v noci. Za týden je návštěvníků určitě kolem tisícovky,“ odhaduje Procházka.

Jak prozradil, Velkopavlovičtí budou mít už brzy přesná čísla. Na rozhlednu totiž namontují počítadlo. „Už jsme ho objednali,“ přiznal starosta, podle něhož je vyhlídka s občerstvením pro turisty bonusem navíc. K vínu.

„Za vinařstvím jezdí lidé do celé oblasti, ale k nám teď speciálně na rozhlednu. Je to pro ně samostatné lákadlo. Už jsme tady měli návštěvníky z celé republiky, ale například i ze Švýcarska. Rozvoj turistiky zaplňuje také restaurace a ubytovací kapacity ve městě,“ potvrdil rovněž Procházka.

Úspěchu rozhleden si všimli i Hustopečští. Dokonce natolik, že si už naplánovali hned dvě vyhlídková místa. „Studie je hotová. V rámci projektu Mandloňové stezky, kterou zastřešuje mikroregion Hustopečsko, má na nejvyšším místě našich mandloňových sadů vyrůst i rozhledna a menší vyhlídková plošina. Když se nám podaří získat dotace, měly by už příští rok začít sloužit turistům,“ doufá místostarosta města Libor Sadílek.

Břeclavský deník  31. 7. 2009