Neuburské- tajemná odrůda moravských vinic

Celostátní soutěžní přehlídka odrůdy neuburské v Boleradicích byla ojedinělá mezi výstavami vín a to svým úzkým zaměřením na jedinou odrůdu. I přesto se na ní sešlo celkem sto vzorků vinařů ze všech podoblastí České republiky.

Vážení vinaři, milovníci dobrého vína a vůbec všichni návštěvníci přehlídky

o odrůdě Neuburské se říká, že je to „víno vinařů".  Z úst vinařů samotných pak často zaznívají povzdechy, že Neuburské je nedoceněnou odrůdou, která by si zasloužila mnohem více pozornosti.

Protože také mi jsme názoru, že tato odrůda si svoje místo na slunci rozhodně zaslouží, dlouho jsme se zabývali myšlenkou, jak na její kvality více upozornit. Současně jsme chtěli poukázat na její nemalé pěstitelské problémy, které jsou mezi vinaři nazývány lidově tzv. „krpatěním", odborně „krátkouzlovitostí". Proto jsme se nakonec rozhodli uspořádat společné setkání vinohradníků, vinařů, vinařských odborníků a publicistů i milovníků vína na jednom místě, aby si vyměnili svoje názory a zkušenosti s odrůdou Neuburské.

Kloboucký region, je jednou z několika málo lokalit v Čechách a na Moravě, kde se odrůdě Neuburské velmi dobře daří a je poměrně hojně zastoupena. Proto při hledání vhodného místa k uspořádání tohoto setkání padla volba právě na Boleradice, které mají jedny z nejstarších výsadeb této odrůdy na Moravě.

K účasti na soutěžní přehlídce jsme záměrně vyzvali jak tzv. profi vinaře ze všech podoblastí České republiky, tak i malovinaře. Jak jsme předpokládali, odrůda Neuburg je u první části vinařů velmi málo zastoupena. Důvody lze hledat jak v pěstitelských problémech odrůdy, tak především v malém povědomí o této odrůdě na straně konzumentů.

Proto doufáme, že dnešní setkání přispěje ke zvýšení zájmu o tuto tajemnou odrůdu moravských vinic a nalezne alespoň nástin další cesty, kterou by měli vinaři dále směřovat.

Vždyf si to Neuburské jistě právem zaslouží!

pořadatelé přehlídky