Skončila divadelní sezóna v boleradickém divadle – další se připravuje

Skončila divadelní sezóna s pořadovým číslem 111. Vlajkovou lodí podzimní části byla stále ještě Boučkova hra Noc pastýřů, pro kterou bylo vrcholem vystoupení na Národní přehlídce venkovských ochotnických souborů ve Vysokém nad Jizerou, a odkud si přivezla řadu individuálních ocenění v hlavních i vedlejších hereckých rolích. Adventní představení ve Vídni pro české krajanské spolky bylo pak pověstnou třešničkou na dortu. Diváci ani po neuvěřitelných třiceti pěti reprízách představení neopouštěli až do důstojné derniéry na přehlídce v Ústí nad Orlicí letos v dubnu.
Tou dobou však již vrcholila příprava premiéry svébytné úpravy Milana Klapetka klasické operety Cikánský baron v režii Jiřího Merlíčka s živým doprovodem cimbálové muziky Primáš. Netrpělivě očekávaný kus byl publikem přijat doslova nadšeně a pochvalně jej následně hodnotila i odborná porota krajské přehlídky Jarní Sešlost Boleradice 2009, když tuto hru přímo nominovala do programu letošní přehlídky ve Vysokém nad Jizerou. Bude to tak již čtrnáctá účast Boleradických v Mekkce českých a moravských amatérských divadelníků. Poslední představení Cikánského barona v uplynulé sezóně se konalo 19. června – přesně na den pět let od slavnostního otevření nově rekonstruované budovy divadla tehdejším ministrem kultury Pavlem Dostálem.

Zeptal jsem se předsedy spolku Stanislava Svobody, co připravují divadelníci na další sezónu?
Chystáme jednu zásadní novinku. Po loňské zkušenosti, kdy celé abonmá pro dospělé bylo vyprodáno během čtrnácti dnů, vyjednáváme zdvojená představení pro následující Jarní předplatné. Snažíme se do Boleradic pozvat ty nejlepší amatérské soubory, aby diváci od nás odcházeli spokojeni.
Můžeš uvést konkrétní představení?
Dnes se mohu zmínit jen o těch už dojednaných. Na Podzimní Sešlost – od 25. do 28. září – jsme pozvali například slovenský soubor Šesť Pé ze slovenského města Partizánske, Amadis z Brna, DS Městečko Trnávka a krajanský spolek Vlastenecká omladina z Vídně. Máme domluveno úspěšné představení pro školy od Jana Přeučila a Evy Hruškové a snad dobře dopadnou i další jednání.
A co divácky atraktivní Cikánský baron, budou další reprízy?
Ano samozřejmě. Hned po prázdninách v sobotu 12. září s ním zahájíme sezónu. Diváci se mohou těšit na malé režijní úpravy, které Jirka Merlíček provedl po úspěchu na Jarní Sešlosti v květnu. Další pak budou následovat v říjnu a listopadu. Můžu slíbit, že diváky neopustíme, dokud k nám budou chodit.
Diváci si už zvykli, že boleradičtí ochotníci připraví každou sezónu novou premiéru. Bude tomu tak i v té příští?
Věřte mi, že to je závazek, a to pořádný. Samozřejmě, že se mu budeme snažit dostát, ale dnes po mě ještě nechtějte podrobnosti. Slibuji, že na podzim už budu konkrétnější. Také se vyplatí sledovat naše webové stánky www.boleradice-divadlo.cz, kde budou uvedeny podrobnosti programu.

jj

Program divadla na podzim 2009