Boleradický farář: Boží muka? Ne, tohle je paskvil

Boleradice /FOTOGALERIE/ – Organizace Techsport postavila u Boleradic boží muku. Je unikátní. Nepožehnal jí farář, má k ní totiž řadu výhrad

Nedělnímu odhalování boží muky v Boleradicích něco důležitého chybělo. Místo žehnání, což je u takové stavby na místě, bylo z akce slavnostní uvedení boží muky do života. Vůbec se neobjevil tamní farář Rudolf Zbožínek, který se pod takový paskvil, jak sám říká, nemůže podepsat.

Se stavebním řešením nemá problém. Kritizuje hlavně výzdobu. Považuje ji za nevkusnou. A věta „Na svatého Martina padne jiskra do vína“ vytesaná na kapličce do kamene je podle něj vrchol.

„Měli jsme se spojit a určit, jaký by tam byl vhodný text. Nikdo mi však nic nepředložil, ani obrázky. Když za mnou dotyčný, který měl vše na starosti, v polovině května doběhl, řekl jsem mu, že pokud nedostanu potřebné podklady, nemohu nic slíbit. Návrh totiž musím nejdříve postoupit biskupovi,“ vysvětlil boleradický kněz.

Když se později ke stavbě vydal, nevěřil vlastním očím. „Přijdu ke kapličce, tam jsou kamenné desky s naprosto nevhodným textem,“ zhrozil se Zbožínek. Svatý Martin podle něj ani není patronem vinařů.

„Když se něco takového dělá do kamene, je nutná určitá grafická úprava. Ani obrazové reprodukce nejsou moc povedené. Neměli dělat boží muku, ale folkloristický panel,“ podotkl boleradický farář. Stavebně je podle něj kaplička pěkná. „Je to škoda, kolem bude chodit spousta lidí,“ poznamenal.

Představitel Techsportu Jaroslav Procházka osobně s farářem nemluvil. Každopádně ví, že jeho kolegové přišli za knězem s žádostí o požehnání kapličce pozdě. „Nemá cenu to rozmazávat a pouštět se do nějakých sporů. Budeme ještě hledat cestu, jak se s farářem domluvit,“ slíbil Procházka. Vysvětlil, že prvky na kapličce navrhl jejich autor tak, aby se vztahovaly k městysu.

Boleradický místostarosta Libor Stehlík vysvětlil, že o důvodech, proč farář kapličce nepožehnal, nic neví. „Je to každopádně zajímavá stavba na trase naší nové rozhledny. A vzhledově je pěkná,“ uvedl.

Například Jiří Jambor z Boleradic boží muku přivítal, protože podle něj přitáhne do městysu turisty. „Na každé takové kapličce je nápis. Nějak se v tom nevyznám, ale ten, co je na té naší, mi nevadí. Vždyť Martin byl taky svatý,“ vyjádřil se

Břeclavský deník 9.6.2009

Odkaz: http://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/boleradicky-farar-bozi-muka-ne-tohle-je-paskvil.html