V českém máku morfin skoro není

Snad žádná plodina rostoucí na polích neudělá v krajině takovou parádu jako rozkvetlý mák. Zemědělci ho ovšem nepěstují kvůli tomu, aby zkrášlili okolí vesnice, ale proto, že ho od nich nakupují potravinářské a farmaceutické firmy

Ale i jim se rozkvetlé lány líbí, obzvlášť mák, který na podzim zaseli u Boleradic na Břeclavsku. Fialové květy totiž ještě doplňují ostrůvky červeného vlčího máku.

"Ten v něm roste jako plevel a nedá se s ním nic dělat," říká jednatel společnosti ZEČI Boleradice Pavel Veselý.

Přiznal, že i ho už napadlo, aby si rozkvetlý lán vyfotografoval. "Obzvlášť když jsem u něj viděl zastavovat autobusy a pak lidi, jak kolem něj pobíhají s fotoaparáty," říká.

Tento mák zaseli na podzim, kdy to bylo s vláhou lepší než letos na jaře. "Seli jsme i jarní mák, ale tyto porosty moc dobře kvůli dlouhotrvajícímu suchu nevypadají. Ještě jsme je nezaorali, doufáme, že se po posledních deštích trochu vzpamatují, ale výnosy už dobré nebudou," říká Pavel Veselý.

Jarní mák také tolik barvami nehýří, jeho květy jsou bílofialové. U Boleradic pěstují jedlý mák, který se používá v potravinářském průmyslu. "Obsah morfinu je už úplně zanedbatelný. Vůbec máky, které jsou na našich polích, neobsahují téměř žádné omamné látky. Jsou to úplně jiné odrůdy, než jaké se pěstují třeba v Turecku," říká Pavel Veselý.

Přesto na maková pole i jejich sklizeň dohlíží celní správa. "Do konce května nám měli pěstitelé podle zákona nahlásit výměru makových polí. Tyto údaje se pak ověřují přímo na místě a také se provádí kontroly při sklizni," uvedla mluvčí celní správy Lada Temňáková.

Makových polí v kraji v posledních letech přibývá kvůli tomu, že zemědělci ruší chov prasat a další živočišnou výrobu, a tím pádem pěstují méně plodin na krmení.

"Letos jsme mák vyseli na zhruba 250 hektarech, ale šedesát z nich jsme museli zaorat a vyset místo něj kukuřici. Špatně vzešel kvůli suchu a pak ho ještě poničila vichřice," uvedl Jaroslav Náplava, ředitel akciové společnosti Svornost Těmice na Hodonínsku.

Mák se podle něj vyplatí pěstovat, když se ho z hektaru podaří sklidit osm až deset metráků a za jeden kilogram utrží přes pětadvacet korun.

Odkaz: http://zpravy.idnes.cz/v-ceskem-maku-morfin-skoro-neni-dm6-/brno.asp?c=A090604_1201668_brno_dmk

Dnes 4:6.2009