Merlíčkův Cikánský baron nadchl publikum

„Cikánský baron jsem já…," tahle závěrečná valčíková melodie a slova zůstala v hlavě snad každému návštěvníkovi napjatě očekávané premiéry Boleradického divadla Cikánský baron. Operetu Johanna Strausse pojal hustopečský režisér Jiří Merlíček po svém. „ Je to činohra s občasnými zpěvy," upřesnil režisér. „Chtěl jsem totiž operetu převést do žánru, kde mohu uplatnit vtip, ironii či nadsázku. Přitom ale mohu využít hudebních schopností souboru."
Před Merlíčkem bylo hned několik nesnadných úkolů. Nejprve musel najít někoho, kdo by upravil text Cikánského barona. „Mám velmi dobrého kamaráda v Brně Milana Klapetka, který se toho ochotně ujal. A protože vládne slovem i vtipem, povedlo se mu humorně operetu přepsat," popisuje Merlíček, který přiznává, že prvotním předpokladem realizace inscenace bylo to, že se na jevišti objeví cimbálová muzika. „V Boleradicích naštěstí taková je. Parta mladých muzikantů z cimbálové kapely Primáš má navíc k divadlu velmi blízko," konstatuje spokojeně Merlíček. A tak cikánský čardáš v podání Primáše zněl úžasně energicky a měl v sobě ten správný jiskrný cikánský náboj. Tomu ovšem předcházelo hledání korepetitora. „Najít člověka, který se chopí přepsání a upravení muziky, bylo nesmírně těžké," uvedl režisér. Nakonec se nesnadného úkolu zhostil Martin Horák, který všechny nesmírně překvapil. „Byla v tom obrovská práce, kterou si mnozí ani nedovedou představit," sklonil poklonu mladému hudebníkovi z Boleradic režisér Merlíček.
Další raritou tohoto představení je, že v ní účinkuje celkem 36 herců a muzikantu ze 14 měst a obcí. Mezi nimi je hned šestice hustopečských. Jak přiznal režisér nacvičování inscenace nebylo jednoduché. Nakonec to však všichni zvládli na výbornou, byť jedna z hereček hrála s naštípnutou kostí. Ve hře zazářili zkušení herci jako Luboš Straka, Antonín Koráb, Zbyněk Háder, Jana Vystoupilová, ale nechyběli nové divadelní tváře, ke kterým patříla především Michaela Listová v roli Safi a Juraj Háder v roli Otakara. Náročných zpěvů se divadelníci zhostili po svém. „Musel jsem si zaplatit hodiny zpěvu," přiznal Juraj Háder. Michaela, studentka hustopečského gymnázia, to měla snazší, jelikož několik let navštěvuje sólový zpěv na hustopečské ZUŠ, zato na divadelních prknech to byla její premiéra. „Je to mé úplně první představení v životě, první role a moc si to užívám," podělila se s námi o své pocity představitelka Safi. Režisér Jiří Merlíček připravil pro boleradickédivadlojiždruhou inscenaci. Astejnějako jeho Past na myši, tak se i Cikánský baron představí divákům na podzim na Národní přehlídce Krakonošův divadelní podzim. Rozhodl o tom úspěch inscenace na oblastní přehlídce Jarní Sešlost Boleradice 2009, kde tato hra sklidila největší úspěch jak u odborné poroty, tak u diváků. „Z hlediska textové předlohy i hudební složky inscenace tvořené cimbálovou muzikou se jedná o ojedinělý počin," hodnotí výkon domácího souboru Dušan Zakopal. „Snahou režie bylo oprostit se od operetního klišé a vytvořit činohru s ojedinělými písničkami. A to se souboru podařilo. Hudební stránka tvořená motivy Straussových melodií v provedení cimbálové kapely je svébytným a originálním dílem," doplnil předseda
poroty Zakopal. Také proto získal soubor kromě ceny za inscenaci celou řadu individuálních ocenění. Ceny za herecký výkon si odnesli Luboš Straka, Antonín Koráb, Michaela Listová a Juraj Háder. Cenu za hudební zpracování Martin Horák a za hudební doprovod cimbálová muzika Primáš. O úspěchu představení u diváků svědčí nejen vyprodané hlediště ale také letos poprvé udělovaná Cena diváka.( kopt )

Hustopečské listy 06/2009