Diváci nadšeně přijali Cikánského barona

HUSTOPEČE (had, kop) – „Cikánský baron jsem já," tahle závěrečná valčíková melodie a slova zůstala v hlavě snad každému návštěvníkovi napjatě očekávané premiéry boleradického divadla.
Operetu Johanna Strausse Cikánský baron pojal hustopečský režisér Jiří Merlíček po svém. „Je to činohra s občasnými zpěvy," upřesnil. „Chtěl jsem totiž operetu převést do žánru, kde mohu uplatnit vtip, ironii či nadsázku. Přitom ale mohu využít hudebních schopností souboru."
Před Merlíčkem bylo hned několik nesnadných úkolů. Nejprve musel najít někoho, kdo by upravil text Cikánského barona. „Mám velmi dobrého kamaráda v Brně Milana Klapetka, který se toho ochotně ujal. A protože vládne slovem i vtipem, povedlo se mu humorně operetu přepsat," popisuje Merlíček, který přiznává, že prvotním předpokladem realizace inscenace bylo to, že se na jevišti objeví cimbálová muzika. „V Boleradicích naštěstí taková je. Parta mladých muzikantů z cimbálové kapely
Primáš má navíc k divadlu velmi blízko," konstatuje spokojeně. A tak cikánský čardáš v podání Primáše zněl úžasně energicky a měl v sobě ten správný jiskrný cikánský náboj.
Tomu ovšem předcházelo hledání korepetitora. „Najít člověka, který se chopí přepsání a upravení muziky, bylo nesmírně těžké," uvedl režisér. Nakonec se nesnadného úkolu zhostil Martin Horák, který všechny nesmírně překvapil. „Byla v tom obrovská práce, kterou si mnozí ani nedovedou představit," sklonil poklonu mladému hudebníkovi z Boleradic režisér Merlíček.
Další raritou tohoto představení je, že v ní účinkuje celkem 36 herců a muzikantů ze 14 měst a obcí. Jak přiznal režisér nacvičování inscenace nebylo jednoduché. Nakonec to však všichni zvládli na výbornou, byt jedna z hereček musela hrát s naštípnutou kostí. Ve hře zazářili zkušení herci jako Luboš Straka, Antonín Koráb, Zbyněk Háder, Jana Vystoupilová, ale nechyběli nové divadelní tváře, ke kterým patřila především Michaela Listová v
roli Safi a Juraj Háder v roli Otakara. Náročných zpěvů se divadelníci zhostili po svém. „Musel jsem si zaplatit hodiny zpěvu," přiznal Juraj Háder. Michaela to měla snazší, protože několik let navštěvuje sólový zpěv. Zato na divadelních prknech to byla její premiéra. „Je to mé úplně první představení v životě, první role a
moc si to užívám," podělila se o své pocity představitelka Safi.
Cikánský baron je druhou Merlíčkovou inscenací pro Boleradické divadlo. Tu první, detektivku Agathy Christie Past na myši, dovedl až na Národní přehlídku. Stejný cíl má i s Cikánským baronem. A podle ohlasů návštěvníků premiéry, je to cíl velmi reálný.

Břeclavsko 29.4.2009