Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/79541/virtual) in /data/web/virtuals/79541/virtual/www/wp-includes/blocks.php on line 532
Cikánský baron nadchl publikum – Boleradice

Cikánský baron nadchl publikum

HUSTOPEČE (had, kop) – „Cikánský baron jsem já…," tahle závěrečná valčíkov á melodie a slova zůstala v hlavě snad každému návštěvníkovi napjatě očekávané premiéry Boleradického divadla.
Operetu Johanna Strausse pojal hustopečský režisér Jiří Merliček po svém. „Je to činohra s občasnými zpěvy, " řekl. „Chtěl jsem totiž operetu převést do žánru, kde mohu uplatnit vtip, ironii či nadsázku. " Před Merlíčkem bylo hned několik nesnadných úkolů. Nejprve musel najít někoho, kdo by upravil původní text. „Mám velmi dobrého kamaráda Milana Klapetka z Brna, který se toho ochotně ujal. A protože vládne slovem i vtipem, povedlo se mu humorně operetu přepsat, " popisuje Merlíček, který přiznává, že prvotním předpokladem realizace bylo, že se na jevišti objeví cimbálová muzika. „ V Boleradicích naštěstí taková je. Mladí muzikanti z cimbálky Primáš mají navíc k divadlu blízko, " konstatuje spokojeně Merlíček. A tak melodie v podání Primáše zněly úžasně energicky a měly v sobě jiskrný cikánský náboj.
Nesnadné bylo i hledání korepetitora. „Najít člověka, který se chopí přepsání a upravení muziky, bylo nesmírně těžké, " uvedl režisér. Nakonec se nesnadného úkolu zhostil Martin Horák, který všechny nesmírně překvapil. „Byla v tom obrovská práce, kterou si mnozí ani nedovedou představit, " vyslovil poklonu mladému hudebníkovi z Boleradic režisér Merliček.
V představení účinkuje celkem 36 herců a muzikantů ze 14 měst a obcí. Jak přiznal režisér, nacvičování nebylo jednoduché. Nakonec to však všichni zvládli na výbornou, byt jedna z hereček musela hrát s naštípnutou kostí. Ve hře zazářili zkušení herci jako Luboš Straka, Antonín Koráb, Zbyněk Háder, Jana Vystoupilová, ale nechyběly nové divadelní tváře, ke ktery’m patřila především Michaela Listová v roli Safi a Juraj Háder v roli Otakara. Náročných zpěvů se divadelníci zhostili po svém.

Moravský jih 28.4.2009