Strausse předělali pro cimbál

Boleradice (hum) – Boleradičtí ochotníci chystají pro diváky další husarský kousek. Nastudovali operetu Johana Strausse Cikánský baron. Jenže si ji upravili po svém. Přepsali scénář i muziku. Cikánský čardáš a další hudební kreace svěřili místní cimbálové muzice Primáš.
„To na tom bylo to nejtěžší. Najít někoho, kdo hudbu přepíše a upraví pro náš záměr," přiblížil začátky režisér představení Jiří Merlíček. Nakonec našel pomoc u mladého studenta Martina Horáka z Boleradic.  Zprvu se prý stavěl k úkolu opatrně,  pak ale překvapil. „Když jsem pak slyšel kluky, jak jim to hraje, užasl jsem," chválí nového aranžéra režisér Merlíček.
Ti, kdo se chystají na páteční premiéru Cikánského barona do boleradického divadla, by měli ale na představu o klasickém zpracování zapomenout. „Klasika to rozhodně nebude, bude to pěkná ptákovina," potvrdil režisér. On i herci si totiž přejí, aby se při představení lidé především dobře bavili. Připravili si proto řadu překvapení, které se od klasiky liší. „Mužoretky", které se na pódiu objeví, jsou jedním z nich. K náročným pěveckým partům ovšem herci přistoupili zodpovědně. „Někteří předtím vůbec nezpívali, ale nelenili. Například mladý Juraj Háder se hned zapsal na hodiny zpěvu do hudební školy," poznamenal Merlíček.
Čtyři představení už prý mají boleradičtí ochotníci vyprodané, včetně premiéry. "Ta bude v pátek večer. Následovat budou ještě reprízy.

DNES 22.4.2009