Změna tarifu IDS Jmk

(tisková zpráva)
Od 1. dubna 2009 dochází ke změně Tarifu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Zvýšení cen se týká především jednorázových jízdenek. Cena nejlevnějších jednorázových úsekových jízdenek prodávaných v regionu se zvyšuje o 1 Kč, cena dvouúsekových jízdenek o 2 Kč. Nová cena jízdenek platných 10 minut bude 14 Kč. Dvouzónové jízdenky s platností 60 minut budou stát 22 Kč. Aby došlo ke zjemnění nárůstu ceny v regionu, zavádí se nová dvouzónová jízdenka v ceně 18 Kč s platností 45 minut v mimobrněnských zónách a 15 minut v Brně.

Pravidla pro použití nové dvouzónové jízdenky

Novou dvouzónovou jízdenkou za 18 Kč se mimo jiné vychází vstříc i požadavkům cestujících, kteří jedou pouze na vzdálenost několika zastávek, ale musí přestupovat. Tato jízdenka platí 15 minut vždy tehdy, pokud byla označena v zóně 100 nebo 101, případně, pokud cestující přes jednu z uvedených zón jede. Při cestách mezi dvěma zónami, z nichž ani jedna není 100 nebo 101, platí jízdenka 45 minut.

 

Univerzální jízdenka – nejvýhodnější ceny pro občasné cestující
Pro občasné cesty v rámci IDS JMK nadále zůstává nejvýhodnější univerzální jízdenka. Nově bude stát 140 Kč. Počet jejích polí se zvýší z 20 na 24. Tuto změnu ocení cestující ze vzdálenějších oblastí Jihomoravského kraje. Získají tak zpáteční jízdenku pro cestu do krajského města. Nová univerzální jízdenka rovněž beze zbytku nahradí například 12 jízdenek s platností 2 zóny / 10 minut, 6 jízdenek s platností 3 zóny / 90 minut nebo 2 všezónové jízdenky s platností 180 minut.

 

Předplatní jízdenky – správná volba pro pravidelné cestující
Pro pracující, kteří dojíždějí do zaměstnání aspoň čtyřikrát týdně, jsou určeny předplatní jízdenky. Z nich se nejvíce cena zvyšuje u měsíčních předplatních jízdenek. Ceny ročních předplatních jízdenek určených pro cestování mimo město Brno se nemění. Beze změny zůstávají i již dříve zvýšené ceny předplatních jízdenek v Brně .

Jak budou platit dosavadní předplatní jízdenky
Předplatní jízdenky s prvním dnem platnosti do 31. března 2009 se stále prodávají za staré ceny a budou platit až do data na nich uvedeného. Předplatní jízdenky prodané s prvním dnem platnosti 1. dubna a později, budou prodány za nové ceny. Předplatní jízdenky není tedy nutno vyměňovat ani vracet.

 

Jak budou platit dosavadní jednorázové jízdenky
Jednorázové jízdenky za staré ceny bude možné označit nejpozději 7. dubna 2009 (do 23:59) a budou platit po dobu na nich uvedenou. Na přepážkách všech předprodejů DPMB bude možné staré jednorázové a předplatní přenosné jízdenky vyměnit proti případnému doplatku za nové do 1. července 2009, na železničních stanicích ve Veselí nad Moravou, v Hodoníně a Břeclavi do 1. května 2009. Finanční náhrada za nevyužité jízdenky se cestujícím neposkytuje.
Doporučujeme cestujícím, aby do konce března zásobu svých jízdenek omezili a staré jízdenky spotřebovali. To se týká zejména jízdenek univerzálních. Jednorázové jízdenky za nové ceny lze použít již od 26. března 2009.

 

Ing. Květoslav Havlík
KORDIS JMK, spol. s r.o., Nové sady 30, 602 00 Brno
Tel: 605 292 364, 543 426 655, Fax: +420 543 426 669
khavlik@kordis-jmk.cz, www.idsjmk.cz