Boleradice: nedivadelní jsou jen čtyři domy

Boleradice – Vícegenerační divadlo v Rakousku a na jižní Moravě. Tak znělo téma zajímavého semináře, který ukončil první cyklus pětileté spolupráce spolků Vlastenecká Omladina z Vídně a divadelního souboru bratří Mrštíků z Boleradic

Účastníci boleradického setkání hledali mimo jiné „hnací motor“ rozvoje divadla v obou zemích.

„Boleradické divadlo je ze samé podstaty závislé na mezigenerační spolupráci,“ vysvětluje vedoucí boleradického spolku Stanislav Svoboda. „Hlavní tíha organizace leží na třech, čtyřech rodinách, které po několik generací představují stabilizační faktor celého divadelního dění v obci. Zajímavostí ale je, že z tří set padesáti domů v Boleradicích jsou pouze čtyři, kde nikdy nikdo nehrál divadlo,“ zmínil málo známý, ale o to zajímavější fakt.

U české menšiny žijící ve Vídni mají v tomto směru odlišné zkušenosti. „Zatímco v Boleradicích jde divadlo z generace do generace, ve Vídni to tak samozřejmé pravidlo není,“ srovnával režisér českého divadla ve Vídni Zdeněk Homolka.

Řeč byla rovněž o problémech, s nimiž se oba soubory potýkají. „My se nejvíce pereme s nedostatkem herců a publika. Česky mluvících lidí je ve Vídni relativně málo a navíc bydlí ve velmi širokém okruhu asi sta kilometrů. Nemáme také své trvalé zázemí a musíme zkoušet v komerčních prostorách,“ řekla vedoucí Vlastenecké Omladiny Anna Vaďurová.

Zatímco dříve byla česká menšina ve Vídni naučená chodit do divadla, postupem času se nové vlny přistěhovalců méně integrovaly. „V dnešní celosvětové krizi však začíná lidem chybět kontakt s jinými lidmi a to spolkovým činnostem nahrává. Taky nám pomáhají otevřené hranice a tak se našimi členy stávají třeba studenti, kteří bydlí ve Vídni, ale své zázemí mají stále v České republice nebo na Slovensku,“ pokračovala Vaďurová.

Projekt spolupráce divadelníků z Boleradic a Vídně začal loni v červenci v rámci programu Evropské územní spolupráce Rakousko – Česká republika. Díky němu mohli diváci v rakouské metropoli vidět představení boleradických ochotníků Noc pastýřů a na oplátku zase v Boleradicích hostovalo české divadlo z Vídně s detektivkou Past na myši

Břeclavský deník 15.3.2009