Noc pastýřů v Hodoníně

Noc pastýřů – recenze uvedená ve festivalovém časopise.

Příběh plný filozofických i etických otázek, příběh o vánoční mši Jana Jakuba Ryby z Rožmitálu, přivezl do Hodonína Divadelní spolek bratří Mrštíků z Boleradic. Nechal se inspirovat televizní inscenací, na divadle spolupracoval také Josef Bouček, jeden z tvůrců televizní podoby. Jak se přiznala režisérka představení, hra prošla od své premiéry mnohými změnami a její dnešní podoba je vybroušena i mnohými poznámkami a radami porotců z dalších divadelních festivalů, kterých se soubor již dříve zúčastnil.

Hra nás seznamuje s údělem chudého ale chytrého a muzikálně nadaného kantora, který však pro své sebevědomé vystupování není v oblibě. Nejvíce neshod má s představeným místního kostela, jenž mu vyčítá nedostatek pokory. Bohaté zápletky dovedou hlavního hrdinu až k napsání vánoční mše, která každého uchvátí, a v ten posvátný den ho každý ctí. Avšak stačí jeden špatný člověk na vysokém místě a kantorův osud je zpečetěn.

Boleradický soubor se svých rolí chopil znamenitě. Postavy jsou charakterově velmi dobře prokreslené, někdy až typizované, což nás však v atmosféře osvícenství, ve které se děj odehrává, příliš neruší. Po celou dobu se vyvíjí a divák tento posun s napětím sleduje a čeká, k jakému konci celá zápletka dospěje. Dobrý dojem z hereckých výkonů navíc podtrhují vhodně vybrané kostýmy, které navozují skutečnou atmosféru oné doby. Jak ocenila také porota, představení bylo velmi dobře zvládnuté i po stránce organizace na jevišti, kde se v mnoha rolích vystřídalo více než dvacet herců, přičemž divák neměl pocit chaosu a „ztracenosti v příběhu“.

Co bych představení vytkla, je jeho délka, pro kterou by si zasloužilo pauzu. Ta ačkoli byla ohlášena, diváci se jí nedočkali a někteří se přece jen začali po dvou hodinách ošívat. K drobným nedostatkům patří i zpěv na playback, do kterého se snaží zpívat také sami herci.

Boleradice mají více než stoletou divadelní tradici, pořádá se tam dokonce divadelní festival. Jak jsme se dozvěděli od účinkujících, hrají v souboru často celé rodiny, není se potom čemu divit, že jsou tak perfektně sehraným týmem.

Napsal Michal 

Za herecké výkony si odnesli diplom:

  • Luboš Straka za roli Jakuba Jana Ryby
  • Antonín Koráb za roli faráře Kašpara Zachara
  • Radek Omasta za roli školního komisaře Kreuzenfelda

Další informace najdete i v menu Napsali o nás na odkaze Boleradičtí přivezli z Hodonína tři ceny