Orli na Břeclavsku? Žijí, ale s problémy

Břeclavsko – /FOTOGALERIE/ Spolek si připomene sto let od svého vzniku. Slavit budou jeho členové z Břeclavi, Kobylí, Boleradic a Velkých Němčic.

Autor:
Martin Vrbas

Zaujala vás naše nabídka a činnost? Chcete se k nám připojit? Přesně těmito slovy láká do svých řad na internetových stránkách nové členy sportovní organizace Orel, která letos oslaví sto let od svého založení. Její náborová kampaň je na místě, například členská základna odvěkého rivala, Sokola, je více než desetkrát větší. Jaká je realita dneška na Břeclavsku? Zastoupení má Orel jen v Kobylí, ve Velkých Němčicích, v Břeclavi a v Boleradicích.

„Po znovuobnovení spolku v Boleradicích to nebylo jednoduché. Až v roce 2003 jsme začali využívat orlovnu, kterou nám zabavil tehdejší režim. Museli jsme provést zásadní rekonstrukci. Teprve poté jsme začali řádně fungovat,“ popisoval tehdejší situaci starosta Boleradic Jan Koráb, který v křesťansky orientovaném sdružení zastává funkci sekretáře jednoty. „Co mnoho lidí vůbec netuší, je to, že Orel byl vůbec první organizací, kterou komunisté v roce 1948 zrušili. Pochopitelně mimo politická seskupení. Tehdy nám vzali úplně všechno,“ hořce zavzpomínal.

Téměř dvacet let po pádu režimu je ale obrázek v Boleradicích obdivuhodný. Asi šedesátka členu pořádá nejrůznější kulturní a sportovní akce. Navíc spravuje majetek v hodnotě asi čtrnácti milionů korun. Sdružení, které sportovní nadšenci založili v roce 1909, je v rámci okresu vůbec nejvíce vidět v Kobylí. Tam má jednota Orla sedmadevadesát členů, je tedy vůbec nejpočetnější na Břeclavsku. „Ale v minulosti jsme měli více členů, dá se říct, že nás postupně ubývá. Ti mladší se moc nezapojují. Ale myslím si, že tyto problémy mají i jiné organizace, které nějakým způsobem sdružují lidi,“ uvažoval starosta jednoty Orla v Kobylí Josef Loveček.

V Kobylí mají nováčkům co nabídnout. Ve své zrekonstruované budově mají kuželky, šipky, spinning i divadelní jeviště. „Snad to mladší nakonec osloví a naše řady se rozšíří,“ doufá Loveček, který si překvapivě pochvaluje činnost konkurenčního Sokola, v roce 1990 taktéž znovuobnoveného spolku. „Vůbec si nekonkurujeme. Žijeme v jakési symbióze, a to velmi prospěšné. Oni se totiž soustředí na jiné sporty. Jde především o fotbal, zatímco my pořádáme akce všeho druhu,“ upozornil.

Od původní myšlenky Orla se mírně odklonili jeho členové ve Velkých Němčících. Úspěchy zde totiž slaví především v kulturní oblasti. Tamní jednota pořádá kupříkladu kateřinskou a štěpánskou zábavu nebo hudební festival Němčický klíč. „Měli jsme u nás i významné hosty, jako Ivana Hlase nebo skupinu Buty. Ale nezapomínáme ani na sport, věnujeme se florbalu, volejbalu kuželkám i fotbalu, což oceňují mladí lidé,“ popisoval Kamil Prokeš, jeden z členů zdejšího Orla, ve kterém se angažuje čtyřiadevadesátka místních. Spolek chystá v souvislosti s výročím sta let od svého založení velkolepé oslavy. Jednoty Orla na Břeclavsku se sejdou nejprve pětadvacátého dubna v Kobylí. Neměly by chybět ani na srpnovém republikovém sjezdu v Kroměříži.
 

Břeclavský deník 2.3. 2009

Originál článku s fotogalerií