Japonsko je pro návštěvníky oázou bez zlodějů

SERIÁL – JAPONSKO OČIMA RODAČKY Z BOLERADIC

LENKA SEDLÁKOVÁ
Před Vánocemi uzavřeli v Tokiu pro turisty jednu z největších atrakcí – rybí trh v Tsukiji. Jedná se o největší rybí trh v Japonsku. Ve velmi brzkých ranních hodinách se tu pořádá dražba obrovských tuňáků, které našinec může jinak spatřit jen v televizi nebo namleté v konzervě.
V podstatě tu kromě obrovských ryb není nic k vidění. Dražba probíhá v japonštině a v hale, kde jsou tuňáci uloženi, je pořádná kosa. Ale to kupodivu odradí jen málokoho a tak se začalo říkat, že při každodenních aukcích je zde přítomno víc cizinců než opravdových kupujících. A to rozhodně odradilo mě. Když cizince z aukce vyloučili, objevilo se mnoho takových, kteří prorokovali zánik japonskému cestovnímu ruchu. Byli to většinou jedinci, co o nařízení nevěděli a museli zůstat stát za oknem. Ovšem po tom, co jsem viděla záběry, jak se turisté na takové aukci chovají, dost jsem se divila, že to nařízení nepřišlo již dříve. Ne nadarmo se říká, když jsi v Česku, chovej se jako Čech, když si ve Francii, chovej se jako Francouz a když jsi v Japonsku, chovej se jako Japonec.
Já vím, že to vždy nejde a v případech, kdy se mi jejich chování příčí, se velice ráda vymluvím na to, že Japonec nejsem. Prostě, když se potřebuji vysmrkat, tak se klidně vysmrkám i na veřejnosti, ale rozhodně nikdy nebudu při pojídání nudlí srkat, i kdyby to měl být národní zvyk. Občas prostě leží v cestě turistům v Japonsku spousta překážek. Tou zásadní je jazyková bariéra, ale tu lze jednoduše obejít. Stačí zapojit ruce a nohy a na tom, jakým jazykem mluvíte, už moc nezáleží: Horší je to pak s takovými praktickými věcmi, jako je mobilní telefon, platební karta nebo směna peněz.

Co se mobilů týče, v Japonsku vám bude fungovat jen ten, jenž má přídomek třetí generace. A to díky vyvinutější mobílní síti, než jaká funguje v Evropě nebo jinde na světě. Ale nemůžeme Japoncům vyčítat, že j sou v tomto napřed. V čem jsou naopak pozadu, je výběr hotovosti z japonských bankomatů. Se zahraniční kartou si zde totiž ani neškrtnete. Platební kartu vám nepřijmou dokonce ani při platbě v obchodě, k tomu je nutná kata kreditní. A pokud necháte výměnu hotovosti až do Japonska, připravte se na malý byrokratický formulář, ve kterém po vás budou chtít například i vaši japonskou adresu. Kromě takových drobností však Japonsko nabízí i mnoho věcí, které mu slouží ke cti. Ačkoliv hlavním lákadlem pro turisty stále zůstává bohatá historie a snad ještě bohatší kultura, Japonsko nabízí svým návštěvníkům hlavně vysokou míru bezpečí. Vždyť kde si můžete dovolit nechat své zavazadlo bez dozoru nebo si v poklidu zdřímnout s ipodem pověšeným jen tak na krku, nebo si vykračovat v davu s fotákem zastrčeným v zadní kapse kalhot? V Japonsku to není problém. Je naprosto normální potkat v přeplněném metru mladou dívku s moderní mini taštičkou, ze které vykukuje celá peněženka. A je naprosto běžné, že pokud peněženku ztratíte, vrátí se vám včetně veškerého obsahu. Takže se do Japonska vůbec nemusíte bát přijet. A na znamení toho, že Japonci mají své turisty rádi, svědčí také fakt, že Tsukiji je již od poloviny ledna opět otevřen veřejnosti.
Autorka je projektantkou vodních staveb žijící v Japonsku

Nový život 12.2.2009