Japonci jsou ekologií přímo posedlí

Seriál – Japonsko očima rodačky z Boleradic.
Někdy mám pocit, že je to jen módní póza, jindy, že nám Japonci opravdu zachrání planetu, ať to stojí, co to stojí. A je jedno, zda se jedná o povinné třídění odpadů, znovu užívání obalů od mycích prostředků nebo o snižování emisí v ovzduší.

V Japonsku také potkáte mnohem více elektromobilů než jinde ve světě, a také většina konferencí týkajících se životního prostředí se koná právě tady. V japonských hotelech pak můžete najít u zásobníků na mýdlo a šampon cedulku, na které vás hotel žádá, abyste používali tyto výrobky a pomohli tak ochránit naše životní prostředí. Nebo vám nápis na sáčku, ve kterém je zabalen hřeben, sděluje, že je vyroben z materiálů, které při spálení neprodukují dioxiny.

Například firma Panasonic se zapojila do kampaně za ochranu životního prostředí s vervou hodnou Japonců. Každoročně zveřejňují statistiky, jakých úspěchů dosáhli a jaké nové cíle si vytyčili dále. Jejich plán Eco ideas v sobě zahrnuje snahu snižovat spotřebu energie a materiálu u svých výrobků, vyrábět veškeré své produkty recyklovatelné a snižovat produkci emisí u svých továren. Navíc se snaží také poučit a zapojit do ochrany životního prostředí své zaměstnance a jejich rodiny, a to nejen v Japonsku.

Je však pravda, že některá jejich ekologická opatření jsou spíše pro potěchu ucha. Například opatření, kdy se vyhřívaná záchodová prkýnka začnou zahřívat až ve chvíli, kdy senzor detekuje přítomnost člověka.

Potom se ale můžete dostat do domu, o němž jeho výrobce tvrdí, že je ekologickou domácností budoucnosti. Zahrnuje všechny moderní vymoženosti, o kterých se současnému člověku může jen zdát. Jako je 107palcová televize zabírající celou stěnu v obývacím pokoji, která však může sloužit i jako okno do krajiny. Stačí jen navolit správný program a jste rázem u moře. A pokud to jinak nestíháte, můžete si takto zajít i on–line nakoupit. Nebo monitor zabudovaný přímo do kuchyňské linky, na kterém kromě oblíbeného programu můžete sledovat přípravu jídla, které máte v plánu servírovat k večeři.

Nesmí chybět ani zvukově perfektně izolovaná místnost pro domácí kino nebo program, který vám v ložnici půlhodiny před budíčkem začne pozvolna rozednívat, aby se vám příjemněji vstávalo. Unikátní je však tento dům hlavně svým důmyslným systém příjmu a výdeje energie, kterým se snaží minimalizovat produkci skleníkových plynů. Zvolené nové stavební materiály pak zvnějšku perfektně izolují a uvnitř jsou schopny absorbovat nebo vydávat do vzduchu vlhkost. Bezpečnostní zařízení domu je napájeno, jak jinak, z mini větrné-solární elektrárny.

Celý systém je s japonskou samozřejmostí řízený domácím počítačem, který kromě monitoringu spotřeby energie v každém pokoji také vyhodnocuje, kdy je výhodné spotřebovávat teplou vodu nebo elektrickou energii. Dům je takřka dokonalý. Škodí mu jen jedno – jeho obyvatelé nemusí pro běh domácnosti dělat nic až na zmáčknutí pár tlačítek na ovladači. Dům obsahuje snad vše, po čem člověk může toužit, a proto není důvod ho opouštět. V podstatě tak čeká lidstvo dost smutná budoucnost.

Ale možná je to jen záměr velmi chytrého projektanta, který si uvědomil, že největší hrozbou pro životní prostředí je člověk sám. Myslím, že toto je zaručený způsob, jak z člověka udělat ohrožený druh.

LENKA SEDLÁKOVÁ. Autorka je projektantkou vodních staveb žijící v Japonsku

Břeclavský deník 17.1.2009