Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/79541/virtual) in /data/web/virtuals/79541/virtual/www/wp-includes/blocks.php on line 532
Automatů v Japonsku je víc než Dánů – Boleradice

Automatů v Japonsku je víc než Dánů

Seriál – Japonsko očima rodačky z Boleradic.

Při třítýdenní návštěvě České republiky se mi po Japonsku stýskalo pouze v jediné věci. Když jste šli po ulici a přepadla vás žízeň, tak vlastně téměř nebylo kde si koupit pití. Toto se vám v Japonsku stát prostě nemůže.

Pokud dostanete žízeň, jednoduše zamíříte k nejbližšímu automatu s nápoji. Ty tady stojí na každém rohu. Stejně tak, když vás přepadne hlad nebo chuť na něco sladkého, potřebujete si zakouřit nebo je vám horko a dali byste si zmrzlinu. V Japonsku najdete automat snad na vše včetně čerstvě uvařené polévky, spodního prádla, květin, deštníků, čerstvých vajec nebo dokonce mořských plodů.

Japonsko má asi pět a půl milionu automatů. V počtu automatů na hlavu stojí na jedné z nejvyšších pozic ve světě. V přepočtu, kolik v nich lidé ročně utratí, si pak s přehledem drží prvenství.

Na to, proč jsou automaty tak populární, se hledá odpověď velmi snadno. Cokoliv, kdykoliv, kdekoliv. Někdy jsou tato slova dovedena až do absurdity. Když například po několikahodinovém výstupu dosáhnete vrcholu hory Fuji, zážitek z úchvatného východu slunce přebije pohled na vyrovnanou řadu nápojových a jiných automatů. Při procházce lesem se neubráníte myšlence, že tady prostě něco nehraje, když z nenadání stojí u cestičky lavička a vedle lavičky automat. Nebo se doslova otřesete, když starobylý hrad zdobí zákoutí s automaty.

Japonci se rozhodli, že automat musí mít i funkci poučnou. Mnoho jich tak má instalovanou obrazovku, na které nepřetržitě běží různá varování nebo zprávy. Například o ubývání lesů na zeměkouli, o lidech bez domova nebo dětech nemocných rakovinou. V případě přírodní katastrofy promítají automaty varovná oznámení a zboží dávají zdarma, jako pomoc postiženým.

Některé z automatů v sobě prý dokonce skrývají i defibrilátory. Jejich vlastníci pak obhajují užitečnost automatů i tím, že je na nich napsaná adresa. Takže v případě, že se ztratíte nebo potřebujete rychlou pomoc, je jednoduché určit svou přesnou polohu.

Ale co je vždy rozhodující, je cena. V Čechách se automaty netěší příliš velké oblibě také z toho důvodu, že zboží v nich je oproti běžnému obchodu předražené. V Japonsku se ceny zboží v obchodech a v automatech shodují. Dokonce i na letištích. Například za čistou vodu zaplatíte v Evropě třikrát vyšší částku. A platit můžete čímkoliv – penězi, mobilem nebo kartičkou na metro.

Na téma automatů se s přáteli bavíme docela často. Nejen Čechům totiž kultura automatů přijde trochu zvláštní. Docela jsme chápali ohromení jednoho Dána, když zjistil, že v Japonsku je více automatů, než je obyvatel v jeho zemi. A nápad, že by se Dánové mohli sebrat a přijet do Japonska automaty nahradit, se nám zdál docela originální.

Spekuluje se, že v budoucnosti budou automaty ještě rozšířenější a jejich funkce ještě propracovanější. Některé prý budou schopny nahradit lékařskou pomoc, určit, co vás trápí a nabídnou vám adekvátní pomoc. Jen nevím, zda bychom se takové budoucnosti neměli spíše obávat.

LENKA SEDLÁKOVÁ. Autorka je projektantkou vodních staveb žijící v Japonsku

Nový život 23.10.2008