Boleradičtí uvedli Krakonošův podzim

VYSOKÉ N. J. (had) – „Bylo to fantastické! Jsme nadšeni představením! Bylo to ohromné divadlo," to byly bezprostřední reakce po vystoupení boleradických ochotníků na letošním 39. ročníku Národní divadelní přehlídky Krakonošův podzim ve Vysokém n. Jizerou.
Divadelní spolek bří Mrštíků tuto přehlídku zahajoval inscenací josefa Boučka Noc pastýřů. Režisérka Alena Chalupová přivezla do Vysokého hru s řadou změn. „Postupně jsme docházeli k tomu, že jak je tato hra mnohovrstvá, tak nás kulisy, které jsme používali, strašně svazují. Dali jsme proto na doporučení poroty na oblastní přehlídce v Boleradicich a jeviště nám zůstalo téměř prázdné. Když jsem to poprvé viděla, zjistila jsem, že právě tohle je ono," komentovala změny režisérka Chalupová.
A nutno říci, že právě tyto změny inscenaci výrazně pomohly. „Jednoduchost scény se mimořádně povedla a vedení hry v tomto prostředí od začátku do konce se osvědčilo," řekl na závěrečném hodnocení jeden z porotců Jiří Hraše, kterého doplnil i výtvarník Petr Kolinský: „Díky tomu, že se nepoužily žádné kulisy, vycházely dokonale všechny simultánní scény a byly plynulejší všechny přestavby." Posun ve vývoji inscenace kladně ohodnotil i známý řežiser František Laurin, který předsedal porotě jak na oblastní přehlídce v Boleradicích, tak i na Národní přehlídce ve Vysokém: ,,Posun od boleradické přehlídky byl výrazný. Jsem moc rád, že jste představení neodehráli opět stejně, ale že jste s ním dál pracovali," řekl Boleradickým při závěrečném hodnocení.
Boleradičtí ochotníci znovu potvrdili své postavení jednoho z nejprestižnějších ochotnických divadelních souborů. Obě jejich představení byla vyprodána a závěrečný bouřlivý potlesk přecházel až do potlesku skandovaného. „Volba hry byla šťastná i v tom, jak byla postavena na soubor. Všechny postavy byly přesně obsazeny na možnosti souboru. Velká přednost je razance s jakou soubor inscenaci hraje," pochválila boleradické porotkyně Máša Cajtová. Hra s tématem vztahu mezi mocí a touhou, obtížné komunikace výrazného jedince s okolím a jeho nemožností zařadit se do společnosti byla okořeněna řadou skvělých hereckých výkonů. Farář Zachar v podání Antonína Korába bude určitě patřit mezi vrcholy festivalu. Zdatně mu sekundují Ulovec (Bořivoj Veselý), radní Pokorný (Stanislav Svoboda) i Jakub Ryba s Annou Rybovou (Luboš Straka a Libuše Korábová).
Přestože přehlídka ve Vysokém teprve započala a konečný verdikt festivalové poroty i udílení jednotlivých cen se uskuteční až v sobotu 18. října, může být boleradický soubor spokojený s tím, jak se zde prezentoval. Boleradická stopa se v nadcházejících festivalových dnech objeví ještě jednou. V rámci defilé finalistů národní přehlídky monologů se tu představí Juraj Háder, který v této soutěži letos získal Cenu pro mladý talent.

Břeclavsko 16.10.2008