Boleradická Noc pastýřů zabodovala

Vysoké nad Jizerou/Boleradice – Fantastické! Jsme nadšeni, bylo to ohromné divadlo! To byly bezprostřední reakce diváků po vystoupení boleradických ochotníků na letošní Národní divadelní přehlídce Krakonošův podzim ve Vysokém nad Jizerou.
Divadelní spolek bratří Mrštíků přehlídku zahajoval inscenací Josefa Boučka Noc pastýřů. Režisérka Alena Chalupová přivezla hru s řadou změn. „Postupně jsme docházeli k tomu, že tím, jak je tato hra mnohovrstvá, tak i používané kulisy nás strašně svazují. Dali jsme proto na doporučení poroty na oblastní přehlídce a jeviště zůstalo téměř prázdné. Když jsem to poprvé viděla, zjistila jsem, že právě tohle je ono,“ řekla Chalupová.

Změny inscenaci pomohly. „Jednoduchost scény se mimořádně povedla a vedení hry v tomto prostředí od začátku do konce se osvědčilo,“ souhlasil porotce Jiří Hraše.

„Díky tomu, že nebyly použity žádné kulisy, vycházely dokonale simultánní scény a plynulejší byly všechny přestavby,“ navázal výtvarník Petr Kolínský. Posun ve vývoji inscenace kladně ohodnotil i známý režisér František Laurin, který porotě předsedal.

Boleradičtí tak znovu potvrdili postavení jednoho z nejlepších ochotnických divadelních souborů. Obě jejich představení byla vyprodána.

„Volba hry byla šťastná. Postavy byly přesně obsazeny na možnosti souboru. Velká přednost je razance, s jakou soubor inscenaci hraje,“ chválila i porotkyně Máša Caltová.

Hru s tématem vztahu mezi mocí a touhou, obtížné komunikace výrazného jedince s okolím a jeho nemožností zařadit se do společnosti, okořenila řada skvělých hereckých výkonů. Farář Zachar v podání Antonína Korába bude určitě patřit mezi vrcholy festivalu. Zdatně mu sekundují Ulovec alias Bořivoj Veselý, radní Pokorný – Stanislav Svoboda i Jakub Ryba s Annou Rybovou – Luboš Straka a Libuše Korábová.

Konečný verdikt poroty i udílení jednotlivých cen se uskuteční až v sobotu. Boleradický soubor ale může být s předvedeným výkonem spokojený už teď. Boleradická stopa se v nadcházejících festivalových dnech objeví ještě jednou. V rámci defilé finalistů národní přehlídky monologů se tu představí Juraj Háder, který v této soutěži letos získal Cenu pro mladý talent.

Břeclavský deník 13.10.2008