Podzimní Sešlost skončila – Maryša v Boleradicích

Prvních pět večerů měsíce října, letos už po čtrnácté, patřily v Boleradicích divadelní přehlídce Podzimní Sešlost. Přehlídka je již dobře zapsána u diváků a tak i letos nabídla pestré menu: domácí spolek zahájil s úspěšným drama Noc Pastýřů, soubor Loutky na niti z Kobylí uvedl autorské představení Pírko z anděla, páteční večer patřil monodramatu Don Quijote de la … od nás Jiřího Hlávky z Libice nad Cidlinou, příjemné pobavení nabídli ochotníci z brněnského Amadisu s komedií Výborná kachna a finále, opravdové finále přehlídky, patřilo dramatu Maryša. S ním přijel soubor z Brněnce a přímo nadchl boleradické publikum, které dlouhým aplausem odměnilo vynikající zpracování a herecký projev.

Maryša v Boleradicích

Drama bratří Mrštíků Maryša se v Boleradicích nehraje poprvé. Znovu a znovu prožíváme příběh velké lásky a nenávisti. První představení se hrálo v Boleradicích již na počátku minulého století. V paměti utkvělo jistě úspěšné představení v režii Jana Horáka a Aleny Chalupové, s nímž nastartovala novodobá historie divadla v Boleradicích. Loni se tu uvedla i na Krajské přehlídce v podání souboru Kadet ze Staroviček. Takže diváka jdoucího na Maryšu už snad ani není čím překvapit. Jenže kdo viděl tuto neděli večer představení z Brněnce, ví už, že to není pravda. Úprava Zdeňka Černína v režii Jana Hegera-Kučery a Karla Černého je opět jiná – zbavena folklóru, krutá a drsná, ale zároveň silně emotivní. Je výrazným zobrazením charakterových rysů a mezilidských vztahů.

Jak vlastně vznikala vaše Maryša jsem se zeptal vedoucí souboru Milady Pavlasové a současně Lízalky? „Ono je to tak asi osm let, kdy jsme začali uvažovat o tom, že si na ni  troufneme. Jenže nám chyběli v souboru mladí herci a taky to není jen tak, když hrajeme léta samé komedie. Ale asi před rokem jsme se do toho s vervou pustili a výsledek snad stojí za to.“ To musím potvrdit. Představení podkresluje krásná muzika Jiřího Pavlicy… „Hudba celé představení ještě umocňuje a dává mu jiný rozměr, podtrhuje děj a přináší další emoce.“

Jak je představitelce Maryši, Sylvě Ježové, po představení …?  „No trošičku nervózní jsem byla před představením. Ale teď už se cítím velice dobře. Diváci byli vynikající a myslím, že za celý soubor jim můžu poděkovat. Teď už jsou jenom příjemné pocity.“

„Do Boleradic jsme se hrozně těšili, protože zde nevystupujeme poprvé a navíc nás s boleradickými pojí přátelství. Máte opravdu skvělé a fantastické publikum,“ dodává Pavlasová.

(jan)

Fotografie z průběhu Podzimní Sešlosti