Ministr navštívil Břeclavsko

Ministr kultury Václav Jehlička se v rámci své páteční cesty po jihu Moravy dostal i do Boleradic. Prohlédl si divadlo a zapsal se do pamětní knihy, ochutnal i místní vinařské produkty. Při návštěvě Kravihorské republiky mu předal její pas prezident Václav Petrásek.

Ministr se v Boleradicích cítil dobře

BOLERADICE – Při své návštěvě Jihomoravského kraje zavítal ministr kultury Václav Jehlička také do Boleradic. Nebyla to návštěva nahodilá – městys je znám po celé republice svým divadlem a kulturním životem.
Zbyněk Háder
Jak se vám Boleradice líbí?
Už když jsem přijížděl, tak jsem viděl, že je to dobře udržovaná obec. A dobře se tu chováte nejen ke kultuře, ale i k vínu. Do regionů jezdím často, protože musím vidět, co se tam děje a jaké jsou tam problémy. Podle toho pak musíme nastavovat naše programy na podporu jak péče o památky, tak programy na podporu živé kultury. Proto je pro mě tak důležité hovořit s lidmi, kteří tu kulturu dělají.
V čem vidíte přínos neprofesionální kulturní činnosti, jakou je i boleradické divadlo?
Amatérská scéna je velmi důležitá, protože tvoří místní, každodenní kulturu. Myslím si, že je daleko kulturnější, když se v obci hraje divadlo, než když jednou za měsíc jedou lidé do velkého města na divadlo, koncert nebo výstavu. Je to živá kultura, ne konzumní a má daleko blíž k člověku.
Bude ministerstvo kultury i nadále podporovat amatérskou scénu?
Každý rok se svádí o rozpočet ministerstva velký boj. Vždyf jenom v oblasti péče o památky máme dluh 60 miliard korun, který vznikl za období komunistické vlády, kdy se nechala celá řada památek zpustnout. Nevíme, kam peníze dřív dát, ale snažíme se je spravedlivě rozdělit. Jak do péče o památky, tak do oblasti každodenní kultury.
Kultura něco stojí. A pokud chybějí peníze, natahuje se ruka hlavně ke sponzorům. Jak se díváte na možnost jejich daňových úlev?
Možnosti u nás nejsou tak velké jako v jiných státech. Ale tohle nejde vyřešit na úrovni ministerstva nebo vlády, to musí být dohoda celého parlamentu.
Já bych samozřejmě uvítal, kdyby ti, co chtějí kultuře darovat nějaké fmanční prostředky, si je ntuhli více odepsal z daní.
Je lepší budovat malá regionální kulturní centra jako je boleradické divadlo, nebo se soustředit na větší projekty?
Toto centrum nebylo vybudováno někde z Brna nebo Prahy, ale vybudovali si ho tady sami občané. To je zárukou, že je to centrum živé. A taky má velký význam pro celou obec, protože ti lidé tady více zakoření, mají větší pocit domova, rádi tady žijí a obec má svou budoucnost. Je to malé divadlo, ale přitom velké a příjemné. Prostě když člověk někam přijde tak se tam cítí bud dobře nebo ne. A já se tady cítím dobře.

Břeclavsko 24.9.2008