Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/79541/virtual) in /data/web/virtuals/79541/virtual/www/wp-includes/blocks.php on line 532
Jak cestovat veřejnou dopravou od prosince 2008 – informace o IDS – Boleradice

Jak cestovat veřejnou dopravou od prosince 2008 – informace o IDS

Od poloviny prosince čeká obyvatele Hodonínska, Veselska a Břeclavska změna ve veřejné dopravě. I do této oblasti se totiž rozšíří Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje (zkráceně IDS JMK).
Co lidem tato změna přinese? Na prvním místě je možné jmenovat jednotnou jízdenku. Cestující, který jede například z Ratíškovic do Brna si totiž dnes nejdřív musí koupit jízdenku u řidiče autobusu, potom na nádraží jízdenku na vlak a pokud v Brně nejede jen do centra, pak i jízdenku na městskou dopravu. Po zavedení IDS JMK to bude mít snadnější. Již u řidiče autobusu si koupí jedinou jízdenku, která mu bude platit jak na autobus, tak na vlak a navíc i na městskou dopravu v Brně. Když pak porovná cenu, kterou zaplatí dnes a po zavedení IDS JMK, zjistí, že od prosince zaplatí za cestu méně.
Při kupování jízdenek u řidiče se proti dnešku nic nezmění. Cestující nahlásí řidiči cílovou stanici a ten mu prodá odpovídající jízdenku. Znalý cestující pak může urychlit odbavení tak, že řidiči rovnou nahlásí na kolik zón a jakou jízdenku požaduje. Pokud s sebou nechcete nosit denně hotovost, můžete si vybrané jízdenky nakoupit předem a stejně jako v brněnské městské dopravě si je označit u řidiče v označovači při nástupu. Vaše případné čipové karty zůstávají nadále v platnosti. Lze s nimi platit u dopravce, který je vydal. Mezi cenou jízdenek placených v hotovosti a kartou není žádný rozdíl.
V IDS JMK si velmi vážíme pravidelných cestujících. Jsou pro ně připraveny výhodné předplatní jízdenky s měsíční, čtvrtletní nebo roční platností. Cestování s nimi vyjde až o čtvrtinu levněji než při použití jízdenek kupovaných každý den. Předplatní jízdenky přitom fungují trošku jinak, než jste dosud byli zvyklí. Neprodávají se pro určitý počet jízd, ale umožňují neomezený počet cest v předplaceném území (zónách) po určitou dobu. Pokud tak například obyvatel Hustopečí jezdí denně do práce do Brna, může si o víkendu bez jakéhokoliv dalšího placení dojet například za známými do Dolních Bojanovic nebo třeba do Šakvic.
Pro děti a studenty máme připraven dostatečný sortiment zlevněných předplatních jízdenek. Pro jejich zakoupení mohou využít své dosavadní žákovské průkazy. Tyto jízdenky však neprodává řidič, ale je zapotřebí si je koupit v některém předprodejním místě – např. na železniční stanici případně autobusovém nádraží nebo i na poště. Řidiči jednorázové zlevněné jízdenky pro žáky a studenty neprodávají. Pokud Vaše děti nejezdí denně, mohou využít univerzální žákovské jízdenky zakoupené předem na železničních stanicích nebo autobusových nádražích.
IDS JMK cestujícím nepřinese jen ekonomické úspory. Velkou výhodou bude i tzv. garance návazností. Dnes například cestující z Tvrdonic u Břeclavi, kteří jeli do Valtic nebo Mikulova, neměli jistotu, zda na ně navazující spoj v případě zpoždění počká. V IDS JMK je tomu jinak. V každém jízdním řádu je přesně stanoveno, které další autobusy či vlaky na příslušný spoj navazují a tyto spoje musí po maximální možnou dobu čekat. Pokud se tak nestane, mohou být příslušní dopravci finančně postiženi.
Další záležitostí, kterou cestující ocení, je výrazné zpřehlednění vedení linek i jízdních řádů. Podle jediné mapy se snadno pozná, jakou linku máte na své cestě využít, a rovnou si můžete spočítat, kolik za cestu zaplatíte. V jízdních řádech jsou nově odděleny odjezdy v pracovní dny a o víkendech. Odpadají tak časté zmatky a nejistota, zda vyhlédnutý spoj skutečně jede či ne. Výhodou nového řešení dopravní obsluhy autobusy IDS JMK je zavedení jednotného pravidla pro víkendy – všechny obce musí mít o víkendu minimálně 3 páry spojů (sobota, neděle, státem uznané svátky), což je jistě pozitivní změna pro mnohé obce, které v současné době žádné spojení o víkendech nemají a jejich občané jsou odkázáni pouze na osobní automobil.
Velký důraz je v IDS JMK kladen na informovanost cestujících. Na webových stránkách www.idsjmk.cz lze najít všechny potřebné informace pro cestování v IDS JMK, plánky sítě, platné jízdní řády k vytištění, ceníky jízdného i tipy jak ušetřit. S předstihem si již nyní můžete zkusit vyhledat spojení platné od poloviny prosince na webové adrese: http://idsjmk.timetable.cz. Jízdní řády však mohou být ještě drobně upraveny.
Cestující, kteří potřebují zjistit informace o spojení, mohou využít jednotnou non-stop telefonní informační linku na čísle 5 4317 4317. Na tuto linku lze rovněž volat v případě, kdy se cestující setká s nějakým problémem v dopravě. Dispečeři společnosti KORDIS JMK, která má IDS JMK na starosti, se vždy snaží cestujícím pomoci. V případě složitějšího dotazu lze poslat email na adresu: info@kordis-jmk.cz.
Před spuštěním systému každá domácnost v nově zaintegrované oblasti obdrží speciální informační leták s plánkem sítě, ceníkem a návodem, jak s IDS JMK cestovat.

Vojtěch Wicha 

KORDIS JMK
Tel: 532 199 819
e-mail: vwicha@kordis-jmk.cz