Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/79541/virtual) in /data/web/virtuals/79541/virtual/www/wp-includes/blocks.php on line 532
Na kole kolem Nedánova – Boleradice

Na kole kolem Nedánova

Cesta začíná v Kloboucké ulici u divadla a pokračuje asfaltkou (1)  do kopce na Nedánov. Není příliš strmá ale chce to trochu vytrvalosti – stoupání je táhlé asi dva kilometry. Prochází mezi vinohrady (2) s výhledem na obec a protější kopec Paseky (3). Těsně pod vrcholem Nedánova (4) se naskýtá pohled zpět na okolní krajinu jižním směrem. Zastavte se také na asfaltové ploše která zde zbyla po vrtné soupravě. Je to místo kde vyroste budoucí rozhledna (5). Jaký z ní asi bude výhled si lze zkusit už teď (6). Na tomto místě najdete teké ceduli naučné stezky s informacemi o tomto kopci. Pokračování je pak po lesní cestě (7) kde na první křižovatce se dáte ostře vpravo (8). To nejhorší, stoupání na Nedánov, je už za vámi. Cesta teď bude pokračovat pohodlně z kopce nebo po vrstevnicích (9). Stále se držte "hlavní" široké lesní cesty, která má množství různých odboček (10). Na některých místech po dešti zůstaly ještě kaluže (11)ale ty se vždy daly pohodlně obejít. Cesta lesem v parném létě je docela příjemná. Malé mýtinky (12) jsou někde střídány docela hustými úseky (13). Pokud se budete pohybovat tiše potkáte spoustu zvěře – srny, zajíce nebo veverky – jako v oboře. K vidění je také hluboká vyhrabaná nora (14) (15). Nejsem znalec snad jezevce nebo lišky – poraďte mi. Na velké lesní křižovatce s polní cestou (16) vyhlédněte z lesa. Možná zajhlédnete na poli dovádějící srnce  (17) a panáčkující zajíce. Cesta do polí (18) je červená turistická trasa a vede do Klobouk  Pokračování má cesta dále serpentinami z kopce a z lesa ven vyjedete u sinice Martinice – Diváky (19). Po ní se pak vydáte zpátky do Boleradic.

V lesích na Nedánově najdete koncem dubna a začátkém května velké množství konvalinek a v létě, pokud přeje počasí i velké množství hub. Kolem lesní cesty pak v červnu spoustu  jahod. Na podzim, když zrají hrozny, si dejte pozor na majitele vinohradů. Nemají rádi, když se jim někdo courá ve vinicích.

Trasa je nenáročná a krátká a vhodná je i pro menší děti. Celá měří necelých 11 km. Překonává převýšení hned v první části asi 90m a vede převážně zpevněnými lesními cestami a po asfaltových silnicích. Trvala asi hodinu a půl i s přestávkami.

Jednotlivá místa, z kterých jsou fotografie jsou označeny na mapě i v textu číslem.

Jiří Janda