Za týden nacvičili divadelní hru

Boleradice – Přineslih je zkratka pro Příležitostné nezávislé sdružení liboherců. Jeho členové jsou divadelníci z různých koutů republiky, ale jedno mají společné. Když se sejdou, za týden dokážou nacvičit a pak zahrát divadelní hru.

Bravurní výsledek v podobě hry Balada z hadrů obdivovalo v sobotu publikum v boleradickém divadle.

„Přineslih před lety poprvé nacvičoval a zahrál na Jiráskově Hronově Hadriána z Římsů. Pak se najednou stalo, že se nám po týdnu šílené práce začalo stýskat. Po dvou letech jsme se opět sešli, i když ne všichni, a před rokem jsme v Boleradicích sehráli pásmo Komedianti jedou,“ vysvětluje režisér Jiří Hlávka, který bydlí v Libici nad Cidlinou.

Podle jeho slov je v Boleradicích pro divadelníky vždy připraveno skvělé zázemí. „S Boleradickými už se známe léta páně. Vycházejí nám tady strašně vstříc. Půjčili nám divadlo, máme možnost zkoušení, a na ten týden také slušného bydlení v nádherném místě nad sklípkama,“ říká spokojeně čtyřiašedesátiletý Hlávka.

Herci z Hustopečí, Boleradic, Brna či Prahy se za týden usilovného nacvičování Balady z hadrů pořádně zapotili, výsledek byl však jedinečný. Při sobotní premiéře jim tleskal téměř do posledního místa zaplněný sál.

A proč si vybrali právě hru Voskovce a Wericha? „Musím vždy obsazovat podle toho, kolik a jaké mám lidi. Když jsem to věděl, hledal jsem čtyři pět her. Nejlépe z toho vyšla Balada z hadrů,“ líčí Hlávka, který tuto hru poprvé režíroval před dvaatřiceti lety. „Jsem režisérem a zároveň představitelem jedné z hlavních postav. Hraji ponocného,“ upřesňuje.

Nový život 24.7.2008