Baladu z hadru nacvičili za týden

BOLERADICE (hum) – Baladu z hadrů si vybrali členové experimentálního divadla v Boleradicích k tomu, aby sobě i divákům dokázali, že divadelní hra se dá sehrát za jediný týden.
Dobrovolné uskupení herců pod názvem Přineslih se k tomuto husarskému kousku uchýlilo již potřetí. Jedenáct ochotníků z celé republiky, včetně dvou domácích nadšenců, si na režisérský povel vzal Jiří Hlávka z Poděbrad. Osobně se kdysi setkal s Janem Werichem a Balada z hadrů mu učarovala.
„Jal mile se mi podai-ilo dát dohromady Karlu nadšrnýrh lidí, okamžité mč napadla právě tato hra," uvedl Jiří Hlávka. Podle něj je nejdůležitější dobrá parta lidí, kteří jsou pro divadlo zapálení. Výjimkou nebyli ani dva domácí herci, Zbyněk Háder a Jiří Merlíček. „Je to příležitost provětrat si mozkové závity, protože zapamatovat si haldy textu během tak krátké doby není jednoduché. Když sám režíruji, tak herce také honím, ale sám si vyzkoušet roli na jevišti je docela záslužné a člověk potom nemůže na herce řvát," řekl Merlíček.
Zajímavým hostem v souboru byl bývalý hustopečský ochotník, dnes žijící v Brně, Miloslav Jedlička. Píše scénáře pro televizní drlcklivní hry a náměty ierpá ze svých hohalýih zkušeností práce kriminalisty. V sobotní podvečer vidělo boleradické publikum důkaz, že hra se během jednoho týdne nacvičit dá, i když je to náročné pro všechny zúčastněné. Pravda, herci nenechali všechno na poslední chvíli, scénáře měli k dispozici už předem, a tak se na secvičnou dostavili připravení.
Premiéra Balady z hadrů měla být současně derniérou, ale již nyní má Pfineslih nabídky k vystoupení. „Koncem listopadu budeme hrát v Hustopečích a Němčicích, dokonce jsme pozvaní na přehlídku do Vysokého, a rýsují se další pozvání, takový úspěch jsme nečekali," uvedl spokojený Zbyněk: Háder.

Břeclavsko 23.7.2008