Voskovec s Werichem ožili v Boleradicích

BOLERADICE ( hum) – Baladu z hadrů si vybrali členové experimentálního divadla v Boleradicích k tomu, aby sobě i divákům dokázali, že divadelní hra se dá sehrát za jediný týden. Dobrovolné uskupení herců pod názvem Přineslih se k tomuto husarskému kousku uchýlilo již potřetí. Jedenáct ochotníků z celé republiky, včetně zastoupení dvou domácíh nadšenců, si na režisérský povel vzal Jiří Hlávka z Poděbrad. Osobně se kdysi setkal s Janem Werichem a Balada z hadrů mu učarovala. Výjimkou nebyli ani dva domácí herci, Zbyněk Háder a Jiří Merlíček. Ten před vystoupením povzbuzoval kolegy mimo jiné kapkou své domácí višňovky. „Je to také příležitost si provětrat mozkové závity, protože zapamatovat si haldy textu během tak krátké doby není jednoduché. Když sám režíruji, tak herce také honím, ale sám si vyzkoušet roli na jevišti je docela záslužné a člověk potom nemůže na herce řvát, " vidí přínos pro svou práci Jiří Merlíček. Zajímavým hostem v souboru byl bývalý hustopečský ochotmk dnes žijící v Brně, Miloslav Jedlička. Píše scénáře pro televizní detektivní hry a náměty čerpá ze svých bohatých zkušeností práce kriminalisty. „Je příjemné vrátit se po letech na prkna za svými kamarády. Pravdou je, že k psaní scénářů mi pomohlo právě divadlo, " vyznal se Miloslav Jedlička.
V sobotní podvečer vidělo boleradické divadlo a jeho publikum, které zaplnilo hlediště do posledního místečka, důkaz, že hra se během jednoho týdne nacvičit dá, i když je to náročné pro všechny zúčastněné. Pravda, herci nenechali všechno na poslední chvíli, scénáře měli k dispozici už předem, a tak na secvičnou se dostavili připravení. Nadčasovost balady oživily novodobé skeče a nesporné nadšení aktérů. Diváci reagovali spontánně a společně s herci si prozpěvovali známé písničky.
Premiéra Balady z hadrů měla být současně derniérou, ale již nyní má Přineslih nabídky k vystoupení. „Koncem listopadu budeme hrát v Hustopečích a Něrnčicích, dokonce jsme pozvaní na přehlídku do Vysokého, a rýsují se další pozvání. Takový úspěch jsme nečekali, " je spokojený nejen Zbyněk Háder, ale celé divadelní uskupení.

Moravský Jih 22.7.2008