* 8. října 1867, Telč, † 25. října 1915, Boleradice, okr. Břeclav V Boleradicích učitelem 1906 – 1915 učitel, literát
F. Novák se narodil v rodině městského strážníka, matka byla švadlenou. Vystudoval telčskou reálku a stal se učitelem. Většinu života prožil na jižní Moravě. Jeho učitelskými působišti byly obce Podivín, Velké Bílovice, Ivaň, Moutnice, Morkůvky, Velké Pavlovice a nakonec Boleradice, kde byl řídícím učitelem a kde zemřel. F. Novák byl přítelem bratří Mrštíků. Zvláště s Aloisem ho spojovala nejen povolání ale i literární zájmy. Literární dílo F. Nováka je dnes téměř zapomenuto, ačkoliv byl jako spisovatel velice plodný. Psal povídky, romány, básně, fejetony, novely, eseje, odborná pojednání a různé články do novin. Upozornil na sebe i překlady z francouzštiny. V r. 1912 byl zakládajícím členem Moravského kola spisovatelů. Rodnému Telčsku věnoval sbírku povídek Domácí kraj, která vyšla s ilustracemi Hynka Janků v r. 1914 u Fišera v Telči.
Literární dílo F. Nováka: Myrta (1909) Bludička (1904) Planá růže (1909) Hanes Šandár (1907) Petr Oblak (1911) Domácí kraj (1914)
(Zprávy č. 4/1977, 110. výročí narozenin našeho rodáka spisovatele, Svobodné slovo 31. 3. 1995, Odkaz Fr. Nováka, Fr. Drdácký: O Telči a o Novákovi, Pacov, 1935)
František Novák – naše významná osobnost (8.10.1867 – 25.10.1915) Letos v říjnu si připomínáme 140. výročí narození učitele a spisovatele Františka Nováka, významné osobnosti přelomu 19. a 20. století. Působil na naší škole od r. 1906 do 25. října 1915, kdy náhle zemřel. Na paměť 100. výročí narození v r. 1967, mu byla na škole odhalena pamětní deska.
Nebudu zde vypisovat jeho životopis, pan Jan Horák o něm napsal již nemálo článků. Např. v okresním tisku Nový Život r. 1967 pod názvem Povídkář jižní Moravy – Fr. Novák, v knize Malebné Kloboucko – Zapomenutý povídkář z r. 1995, v našem zpravodaji č. 9/2005 František Novák. Uvedu jen stručný přehled o jeho osobě:
– narodil se 8.10.1867 v Telči – před Boleradicemi působil jako učitel v Podivíně, Velkých Bílovicích, Ivani, Moutnicích, Morkůvkách a Velkých Pavlovicích – manželku měl z Morkůvek – M. Totůžkovou, měli spolu 6 dětí – byl přítel a kamarád bratří Mrštíků z Divák – kromě učitelství se věnoval literární tvorbě a cestování – byl předsedou Učitelské jednoty – také členem Moravského kola spisovatelů – svými články přispíval do mnoha listů a časopisů
Z jeho díla: básnické sbírky – Sny mládí, Jarní mlhy, Pod jiným nebem, báseň Na Pálavě romány – Myrta, Planá růže, Ave Maria, Petr, Oblak, Hanes Šandár, Bludička povídkové soubory – Domácí kraj, Ivaňské zátiší, Původní slovácké humoresky, Odplata, Venkovské novely, Kytice z polí a lesa
Některá jeho díla vyšla knižně, většina však jen v novinách a časopisech té doby. V naší knihovně je dílo Odplata. Všem, kteří se chtějí seznámit s tvorbou našeho učitele a povídkáře, ji vřele doporučuji. Půjdete-li kolem školy, zastavte se chvíli a spočiňte okem na pamětní desce, či se na hřbitově zastavte u jeho hrobu a pomníčku.
Pavel Kabela, Polehrad III/2007
|
František Novák
Vlast
Jednou jsi prázdným zvukem, Třpytnou frází jeho slov Vynesenou s planým hlukem Vždycky jak se udá znov.
Druhý tebou zhrdá zjevně Nevážností k tobě jat – já však miluji tě pevně, vlasti, matko našich chat.
Miluji tě vezdy více Každý srdce tep je tvůj: Silou neústupné lvice Bráním lásky poklad svůj!
Byť i řízy tvé mou krví Zbarvit měl se bílý lem – Nevycedím krev svou prvý Hrdý na to v duši jsem.
Vlasti, holubice štvaná Tam kde záhuby tvé květ, Smečkou vrahů oblétaná Řadu chmurných, dlouhých let.
Dítky tvé již paže tuží v jeden velký stanou šik, stoupne potom muž si k muži jako boží bojovník! |