Nad Borkovany vzplanul olympijský oheň

Osmdesát soutěžících z dvanácti základních škol ze severu Břeclavska se ve středu sjelo do Borkovan na dětské olympijské hry. Žáci své síly změřili v pěti disciplinách.

Krátce po desáté hodině se nad borkovanským fotbalovým hřištěm pomalu rozpouští dešťové mraky. Oči zhruba stovky dětí a dospělých se ale upírají k pochodni, která za chvílí zapálí v improvizovaném grilu olympijský oheň. Nechybí vlajka z pěti pruhy a zazní i česká hymna. V Borkovanech právě začala první školní olympiáda.

„S kolegy z okolních škol se vídáme jen velice málo a navíc tady podobná akce, při které by děti mohly soutěžit s ostatními vrstevníky zatím chyběla. Spojení sportovní akce a setkání učitelů se mi zdálo ideální,“ říká ředitelka borkovanské školy a hlavní organizátorka akce Jitka Gebauerová zatímco za jejími zády na svých tratích startují první soutěžící.

„Pro slávu sportu a čest našich družstev,“ slíbili dodržování pravidel soutěžící před začátkem klání. A na jejich soustředěných tvářích i posledních radách od trenéru-učitelů je vidět, že si akci opravdu užívají. „Je to dobrý nápad. Nejvíce mě baví běh a skákání do písku,“ pochvaluje si Joana Vamsrová z páté třídy boleradické školy. „Jasně, že jsme trénovali. Včera jsem měli dokonce sportovní den i na naší škole. Sem tak mohli přijet opravdu nejlepší,“ dodává.

Na improvizovaném sportovišti, ve které se proměnilo venkovské fotbalové hřiště, vznikly během čtrnáctidenních příprav hned dvě běžecké dráhy nebo třeba dráha a doskočiště pro skokany. „Jsem rád, že se podobná akce u nás koná. Je to důkaz toho, že i malá škola bez velkého zázemí a drahých sportovišť dokáže připravit a realizovat zajímavý projekt. Je to výzva i pro ostatní, “ říká starosta Borkovan Karel Urban.

I když se soutěžící musí vyrovnat i s některými na podobných akcích spíše nezvyklými problémy jako je přebíhání ostatních účastníků přes sportovní dráhy, zástupci okolních škol si olympiádu pochvalují. „Je to výborný nápad. My pořádáme vlastní školní olympiádu a žáci tady tak nyní mohou porovnat své dovednosti s ostatními školami,“ řekla ředitelka základní školy v Boleradicích Milena Plocková. „S okolními školami nemáme skoro žádné kontakty a obecně nám chybí setkávání s kolegy z okolí. Je dobře, že to v Borkovanech vzali do vlastních rukou,“ dodává.

Pořadatelé doufají, že se olympiáda chytí a příští rok ji uspořádá další škola. „Proto je i pohár putovní. Příští ročník snad uspořádá škola, která vyhraje,“ doufá Gebauerová.

Nový život 14.6.2008