ZŠ A MŠ BOLERADICE – ŠKOLNÍ PŘÍRODNÍ ZAHRADA

Městys Boleradice najdete v regionu hanáckého Slovácka, v údolí potoka Harasky.
Základní škola a Mateřská škola v Boleradicich je menší vesnická malotřídní škola, která slouží nejen k výuce, ale má i bohatý program volnočasových aktivit. Na škole funguje jedenáct kroužků, které mohou navštěvovat i děti, které dojíždějí za vzděláním do úplných škol v okolí. Vedeme děti k udržování tradic, k lásce k přírodě a ochraně životního prostředí,
Do roku 1999 učitelé žákům zahradu rozdělovali na klasická políčka s monokulturou, přes prázdniny zahrada zarůstala plevelem a ani voda k zalévání nebyla v dosahu.
V roce 2000 jsme se začali zajímat o myšlenku permakulturního stylu, zjistili jsme, že lze skloubit různé druhy záhonů, vyrobit krásné jezírko ze staré pneumatiky, z použitých cihel udělat cestičky, a tím šetřit náklady a životní prostředí.
Začali jsme postupně proměňovat klasickou školní zahradu na školní zahradu přírodní. Pro dobrou myšlenku se nadchli zaměstnanci školy, rodiče i vedení městyse Boleradice. Zastupitelé nám pomáhají finanční částkou z rozpočtu, a když k tomu přidáme peníze získané ze sběru papíru a hliníku, máme tolik potřebnou částku na spoluúčast při psaní žádostí na dotace. Z dotací a grantů jsme si mohlii pořídit vegetační střechu na kůlně osázenou suchomilnými a sukulentními rostlinami nebo učebnu v přírodě s vitrínami na výuku venku.
A co letos? Plánujeme vytvořit bylinkovou spirálu, hmatovou stezku a zoo v Beleradicích – vyzdobení nevzhledné zdi obrázky zvířat.
Mirka Vavriková,
ZŠ a MŠ Boleradice, 691 12 Boleradice 57,
Tel. 519423 168; zs.boleradice@iol.cz,
www.boleradice.cz

BERDNIK číslo 2/2008