Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/79541/virtual) in /data/web/virtuals/79541/virtual/www/wp-includes/blocks.php on line 532
Ještě jedno ohlédnutí za Jarní Sešlostí – Boleradice

Ještě jedno ohlédnutí za Jarní Sešlostí

Závěrečné slovo poroty
 
Druhý ročník Boleradické sešlosti jako krajské postupové přehlídky venkovských ochotnických souborů představil ve dnech 7. – 11. května 2OO8 sedm inscenací od šesti souborů. Jedna z nich měla adresáta dětské publikum, ostatní byly určeny dospělým. Jako host vystoupil DS Hladanie  ze slovenských Tlmačů.
Jaké je tedy venkovské divadlo na širším Brněnsku? Co nabízí svých divákům, o čem hraje a jaké divadelní žánry volí jaké prostředky divadla používá k jejich ztvárnění?
Přehlídka potvrdila, že obraz venkovského divadla, realizujícího pouze lehčí žánry a především komedie, neboť venkovský divák to vyžaduje, je jen mýtusem. Pouze tři inscenace lze označit jako komedie. Většina inscenací se tedy pokoušela o sdělení závažných a společensky aktuálních témat.Vypovídat o světě formou emotivně působivých obrazů patří podle mého názoru k poslání divadla. Inscenace Vision IIII DS DŽO Velatice přinesla téma konzumní společnosti, v níž jsou konzumovány i mezilidské vztahy. Hlavní hrdina nečiní rozdíl mezi vlastněním supermoderních džín a vztahem k partnerce. Fr.Vojcek DS Prkna Veverská Bítýška je vykořeněn ze společnosti, takže nemůže čelit chaosu doby a ta ho odsoudí k zoufalému činu. Jan Jakub Ryba z Noci pastýřů DS bratří Mrštíků Boleradice je rovněž sociálně deprimován a není schopen v životě realizovat své sny. Závažné a potřebné téma má i drobná loutková bajka pro děti O Kulišákovi (DS Prkno Veverská Bítýška) – je to jinakost (každý má jiné poslání), avšak tato jinakost nám nebrání žít spolu a radovat se ze života. Jedna inscenace byla na základě textu člena souboru (Vision IIII) a v případě Vojcka šlo o razantní avšak originální úpravu původní dramatické předlohy G.Buchnera.
Pro ztvárnění těchto témat zvolily soubory převážně prostředky tradičního hereckého divadla postavené na psychologické pravděpodobnosti jednání. Při hledání moderního divadla nejdále došel soubor z Veverské Bítýšky v pokusu o klipové divadlo. Je třeba zmínit i úctyhodný pokus o filmové střihy v Noci pastýřů místního souboru.

Ocenění porotou na Krajské divadelní přehlídce venkovských ochotnických souborů – Jarní Sešlost Boleradice 2008

Ceny
–         Janu Šenkyříkovi a DS DŽO Velatice za autorský přínos k současné dramatice
–         Evě Pavlíčkové za herecký a loutkoherecký výkon v inscenaci O Kulišákovi
–         Sl. Adame a Pavlu Trtílkovi za úpravu fragmentu Vojcek
–         Antonínu Korábovi za roli faráře Zachara v inscenaci Noc pastýřů
–         Divadelnímu souboru Ořechov za kolektivní úsilí při realizaci inscenačního záměru textové předlohy Paroháči aneb Červené kalhoty
–         Divadelnímu spolku bratří Mrštíků Boleradice za inscenaci hry Josefa Boučka Noc pastýřů
 
Čestná uznání
      –    Evě Jakubcové za výkon roli Marie v inscenaci Fr. Vojcek
–         Markétě Staňkové za výkon v roli Elsy von Esslingen v inscenaci Mrtvý přišel na návštěvu
–         Ondřeji Buchtovi za dvojroli Alfréda a Adriana v inscenaci Mrtvý přišel na návštěvu
–         Petře Pochopové za vytvoření a realizaci hudební a zvukové složky v inscenaci O Kulišákovi
–         Luboši Strakovi za výkon v roli J. J. Ryby v inscenaci Noc pastýřů
–         Líbě Klímové za výkon v roli Anny Rybové v inscenaci Noc pastýřů
–         Stanislavu Svobodovi za roli radního Pokorného v inscenaci Noc pastýřů
–         Bořivoji Veselému za roli Úlovce v inscenaci Noc pastýřů
–         Markétě Holcové za roli Luisy v inscenaci A vy jste kdo?
 
Postup na NP venkovských divadelních souborů  – Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou
–         Doporučení DS bratří Mrštíků Boleradice s inscenací hry Josefa Boučka Noc pastýřů
–         Nominace DS Ořechov s inscenací Vlastimila Pešky a J. B. Moliera Paroháči aneb Červené kalhoty

Během přehlídky vycházelo pět čísel časopisu Forbína. Přečtete si v ní vše co se dělo na přehlídce před oponou i za ní. Zde na webu je k nalezení v menu Časopisy > Divadelní noviny.