Noc pastýřů uspěla na Jarní sešlosti

Mezi neúspěšnější představení Jarní sešlosti patřila inscenace místních ochotníků Nos pastýřů v režii Aleny Chalupové. Domácí si s ní vybojovali postup na Národní přehlídku Krakonošův podzim ve Vysokém nad jizerou.

BOLERADICE (had) – Krajská divadelní přehlídka jarní sešlost – Boleradice 2008 skončila. Největší a nejprestižnější divadelní festival našeho regionu přinesl i letos velmi kvalitní představení.
„Přehlídka potvrdila, že obraz venkovského divadla, realizujícího pouze lehčí žánry a především komedie, neboť venkovský divák to vyžaduje, je jen mýtem. Pouze tři inscenace lze označit jako komedie. Většina se pokoušela o sdělení závažných a společensky aktuálních témat," řekla na závěr prohlídky předsedkyně odborné poroty Lenka Lázňovská. „Také tuto přehlídku ozdobily dobré a v některých případech i velmi dobré herecké výkony. Je třeba konstatovat, že se našly v každé inscenaci. Myslím, že pořadatelé i diváci mohou být spokojeni," dodala Lázňovská.
Boleradická přehlídka byla přehlídkou soutěžní, a to sebou Nese také závěrečný verdikt poroty a udílení cen. K nejlépe hodnoceným představením se
zařadily inscenace O Kulišákovi a Vojcek DS Prkno Veverská Bítýška a Paroháči Ořechovského divadla. Neztratili se ani dva soubory z našeho regionu. Kolektiv z malé obce Bavory, která je na divadelní mapě zcela novým pojmem. Lze říci, že byl právě touto přehlídkou pro divadelní svět objeven, uvedl v Boleradicích komedii A vy jste kdo? v režii Zdenky Krososkové. Ze závěrečného vyhlášení výsledků si domů odváží jedno z čestných uznání za herecký výkon pro Markétu Holcovou.
Druhým souborem byl zkušený a cenami z nejrůznějších soutěží ověnčený Divadelní spolek z Boleradic s inscenací Noci pastýřů v režii Aleny Chalupové. Představení patřilo k těnl nejlepším, které mohli diváci během péti těstivalových dní vidět. Potlesk ve stoje, který se boleradickým ochotníkům dostal, je toho jen důkazem. Porota jim udělila čtyři čestná uznání za herecké výkony: Luboši Strakovi, Libě Klímové, Stanislavu Svobodovi a
Bořivoji Veselému. Hlavní cenu přehlídky za nejlepší mužský herecký výkon obdržel současně od odborné i divácké poroty Antonín Koráb za výkon v roli faráře Zachara a také režisérka Alena Chalupová za inscenaci hry Noc pastýřů. Odborná porota doporučila tuto inscenaci na Národní přehlídku Krakonošův podzim ve Vysokém nad Jizerou.
„Celkové vyznění festivalu bylo velmi solidní jak do kvality jednotlivých vystoupení, tak i žánrové pestrostí," zhodnotil přehlídku její ředitel Stanislav Svoboda. Potěšitelným se jeví i fakt, že se představily i zcela hově budované soubory, které sice ještě mají rezervy v divadelních dovednostech, ale mají
velmi silnou motivaci na svém růstu dále pracovat. Materiální a organizační zázemí pro soutěžící, odbornou i laickou porotu i diváky samé – těch přišlo přibližné sedm set, bylo podle prvních ohlasů na velmi dobré úrovni," dodal Svoboda.