Ze svátku burčáku je oslava divadla

Boleradice (sol) – Na začátku to bylo jen přátelské setkání lidí, kteří mají rádi divadlo, spojené s koštováním burčáku. Po jedenácti letech se však z boleradické divadelní Sešlosti stala nejprestižnější divadelní přehlídka venkovských ochotnických divadel na jihu Moravy.
Z podzimního termínu se přesunula na jarní. A už druhým rokem nutí , ochotnické soubory vydat ze sebe to nejlepší, aby si zasloužily postup do celostátní soutěže ochotnických divadel.
Letošní Jarní Sešlost je právě v polovině. Pěti dnům divadelního svátku ale předchází měsíce dřiny jeho organizátorů. „Připravit přehlídku je těžší, než si každý, kdo si nezkusil zorganizovat akci krajského rozměru, dovede představit. Nejde ani tak o poskládání programu a sezvání hostů, největším problémem je všeobecný pohyb," vysvětluje ředitel festivalu Stanislav Svoboda. Tu se odhlásí již „plakátovaný" soubor, tam zas nestíhá tiskárna. Všechno se mění za pochodu. „Pohyb lidí na přehlídce je prostě nevypočitatelný," míní Svoboda. Přesto se letos organizátorúm podařilo všechen divadelní ruch sladit do příjemně vyrovnaného programu. .Hrajeme pro diváka, ne pro přehlídku. Proto chceme pestrou skladbu představení," vysvětluje šéf festivalu. Diváci tak mohou zhlédnout komedii, tragédii, lehce experimentální divadlo i pohádku v nejlepší jihomoravské kvalitě.
Soutěžní dny vyvrcholí v neděli. Dnešek patří domácímu souboru bratří Mrštíků.